in

Twitter’ın yeni özelliği test aşamasında

Twitter’ın yeni özelliği test aşamasında

Twitter’ın yeni özelliği önümüzdeki günlerde kullanıma sunuluyor. Şu an test aşamasında olan özellikle birlikte kullanıcılar attıkları tweet’e kimlerin yanıt verip veremeyeceğini seçebilecek.

Dünyanın en büyük sosyal medya platformlarından biri olan Twitter, kullanıcılarını memnun edecek yeni bir özelliği test ediyor. Twitter tarafından atılan bir tweet ile duyurulan yeni özelliğe göre kullanıcılar artık kendilerine yanıt verebilecek kişileri sınırlandırabilecek.

Söz konusu özellik, metin kutusunun alt kısmında yer alacak olan ‘’Kimler yanıt verebilir’’ butonuyla aktif edilecek. Şuan yalnızca belirli kullanıcılar tarafından kullanılabilen özellik ile bir tweet’i yanıtlayabilecek kullanıcılar arsında seçim yapmanıza imkan sağlayacak. Butona basınca çıkan seçenekler arasında ‘Herkes’, ‘Seni Takip Edenler’ ve ‘Yalnızca Bahsettiğin Kişiler’ gibi seçenekler yer alacak.

Twitter’ın yeni özelliği test aşamasında
Twitter’ın yeni özelliği test aşamasında

Bir süredir siber zorbalıkla mücadele kapsamında çalışmalar yapan platformlardan biri olan Twitter, bu özelliğiyle birlikte kullanıcılarını daha rahat hissettirmeyi planlıyor. Nitekim geçen sene de benzer özellikleri test eden Twitter, bu gibi uygulamalarını artıracağa benziyor.

Testler devam ediyor

Twitter’ın farklı coğrafi bölgelerden kullanıcılar üzerinde, Android ve iOS gibi işletim sistemlerine sahip farklı cihazlar aracılığıyla çeşitli testler yaptığı ifade ediliyor. Bu testlerden elde edilen sonuçlar ışığında, yeni özelliğin yakın bir zamanda tüm dünyada yayınlanması planlanıyor.

Kullanıcılar, kendilerine yanıt verebilecek kişileri tweet attıktan bir kaç saat içerisinde tercih edebiliyor. Bu buton sayesinde bir tweet’e yalnızca belirli kişilerin yanıt vermesi mümkün hale geliyor. Örneğin yalnızca ilgili tweet’te adı geçen kullanıcılar tweet’e yanıt verebiliyor.

Yanıt özelliği dışındaki diğer seçeneklerde ise mevcut durum aynen devam ediyor. Yani diğer kullanıcılar bir tweet’i okuyabiliyor veya paylaşabiliyorlar.

Sosyal platformlar bir süredir sanal zorbalık ile mücadele kapsamında çeşitli çalışmalar yapıyor. Bundan kısa bir süre önce bu konuya eğilen Instagram da çeşitli özellikler getirerek sanal zorbalıkla savaştığını göstermişti.

Söz konusu özellikler arasında yorumları toplu olarak silme ve belirli yorumları en üste sabitleme gibi özellikler yer alıyordu. Twitter’ın test etmeye başladığı bu özellikle birlikte sanal zorbalıkla ilgili önemli bir adım daha atılmış oldu.

Daha önce attığı tweetlere gelen cevaplardan rahatsız olan ve tek çözüm olarak profillerini dışarıya kapatmak durumunda kalan kullanıcılar, artık profillerini gizlemeden kendilerine yanıt verebilecek kişileri seçmiş olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Instagram canlı yayın efektleri nasıl yapılır?