Güvenlik

Unc0ver ekibi iOS 13.5 sürümünün Jailbreak’ini yaptığını duyurdu

Yazı:  | 

iOS 13.5 Jailbreak sürümü de yolda. Apple cihazlar için geliştirdikleri Jailbreak’lerle adını duyuran Unc0ver ekibi, iOS’un son sürümü olan iOS 13.5 için de Jailbreak geliştirmeyi başardıklarını duyurdu.

Bilindiği üzere Apple kullanıcıları tarafından merakla beklenen iOS işletim sisteminin son sürümü dün yayınlanmıştı. iOS 13.5 adıyla yayınlanan yeni sürümün üzerinden henüz 24 saat geçmeden Jailbreak ile ilgili de önemli bir gelişme yaşandı.

Daha önce yaptığı çalışmalarla da iOS kilitlerini kırma konusundaki başarısını ispatlayan Unc0ver ekibi, yeni sürümün Jailbreak versiyonunu geliştirdiklerini duyurdu. Unc0ver ekibi tarafından Twitter üzerinden yapılan açıklamada, tüm imzalı iOS sürümlerinde kullanılabilecek olan iOS 13.5 Jailbreak sürümünün çok yakın bir zamanda yayınlanacağı ifade edildi.

iOS 13.5 Jailbreak sürümünün önümüzdeki günlerden itibaren tüm imzalı iOS sürümlerinde kullanılabileceği haberi, Jailbreak sürümünü kullanmayı tercih eden kullanıcılar tarafından memnuniyetle karşılandı.

Jailbreak Nedir?

Jailbreak, üretici tarafından belirlenen sınırların bir şekilde aşılması anlamına gelmektedir. Örnek vermek gerekirse, Apple, iPhone telefonlara yalnızca App Store’dan uygulama yüklenilmesine izin verilmiştir.

Jailbreak’lı iPhone’larda ise böyle bir sınırlama yoktur. Kullanıcılar App Store dışından da telefonlarına farklı uygulamalar yükleyebilmektedirler.

Sonuç olarak Jailbreak, kullanıcının, üretici tarafından izin verilmeyen şeyleri yapmasına olanak sunar. iOS 13.5’in Jailbreak sürümünü geliştirdiğini açıklayan Unc0ver ekibi, bu konuda adını duyurmuş bir ekiptir.

Unc0ver’in sosyal medyada yaptığı açıklamaya göre yeni Jailbreak sürümünün adı Unc0ver 5.0.0 olacak. Bu sürümü en sağlıklı bir şekilde kullanmak isteyen kullanıcıların, telefonlarını iOS 13.5 sürümüne yükseltmeleri gerekiyor.

Jailbreak haberleri aynı zamanda iPhone için bazı güvenlik endişelerini de birlikte getiriyor. Yeni sürümün yayınlanmasından bu kadar kısa bir süre içerisinde Jailbreak sürümünün geliştirilmesi Apple için oldukça olumsuz bir etki taşıyor.

Bilindiği üzere Apple uzun bir süredir bu gibi olayların önüne geçebilmek için güvenlik açıklarını bulan kişilere ödüller veriyor. Fakat güvenlik açığını daha yüksek bir fiyata satma imkanı yakalayan kullanıcılar bu gibi açıkları Apple’a bildirmek yerine üçüncü taraflara satıyor. Bu da iPhone gibi cihazların güvenliği konusunda ciddi endişelerin ortaya çıkmasına sebebiyet veriyor.