in

Torrent uygulamaları yeniden tehdit listesinde

Torrent tehdit

Anti virüs üreticileri, uTorrent ve BitTorrent gibi popüler torrent uygulamalarını yeniden tehdit listesine ekledi. Güvenlik yazılımı şirketlerine göre tehdit listesine masaüstü ve web istemcilerinin yeniden girişi, uygulamalardaki reklamlar ya da beraberinde gelen istenmeyen yazılımlardan kaynaklı.

Torrent tehditTRON tarafından satın alındıktan sonra, uTorrent ve BitTorrent’in sosyal medya kanallarında kripto para ile ilgili mesajlar ciddi şekilde artış gösterse de, uçtan uca dosya paylaşım uygulamaları, ağırlıklı olarak milyonlarca kişi tarafından dosya indirme ve paylaşım amacıyla kullanılmaya devam ediyor. Ancak torrent yazılımlarını bilgisayarlarına yeni kuranlar ve kullanmaya başlayanlar, çeşitli anti virüs yazılımları tarafından sistemlerinde bir tehdit olduğu uyarısıyla karşı karşıya kalıyor.

Geçmişte de BitTorrent Inc. bu tip uyarıların “yanlış pozitif” olduğunu belirtmiş ve problemin kolayca çözülebileceğini açıklamıştı. Ancak problem, bu hafta uTorrent’in forumlarındaki şikayetlerle yeniden gün yüzüne çıktı.

VirusTotal’In taramasına göre, dokuz ayrı anti virüs üreticisi yazılımı problemli buluyor. Bu yazılımlar içerisinde, Microsoft Windows işletim sistemlerine gömülü olan güvenlik yazılımı olan Windows Defender da yer alıyor. WD’ye göre, uTorrent, potansiyel istenmeyen yazılım olarak görülüyor. Bu terim, genelde reklam bazlı çalışan yazılımlar için kullanılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Adobe, Photoshop, Bridge ve Prelude için yeni bir güvenlik güncellemesi yayınladı

uTorrent de bu problemi ilk kez yaşamıyor. Microsoft, yazılımı geçmişte de işaretlemişti. Ancak sonradan, muhtemelen yazılımın güncellenmesiyle bu işaret kaldırılmıştı.

torrent tehdit

uTorrent hakkında uyarıda bulunan anti virüs araçları arasında Comodo, drWeb, Eset ve Sophos da yer alıyor. VirusTotal’in taramasına göre, iki anti virüs şirketi problemi “web eşlikçisi” olarak gösteriyor. Bunun kaynağının ise dönem dönem uTorrent kurulumunda sisteme kurulması sorulan Lavasoft’un Ad-Aware yazılımı olduğu düşünülüyor.

uTorrent ile kod tabanını önemli oranda paylaşan BitTorrent istemcisi 8 anti virüs aracı tarafından işaretlenirken, uTorrent web istemcisi de 4 anti virüs aracı tarafından tehdit olarak görülüyor.