in

Veri ihlalleri sağlık kurumlarını etkiliyor

veri ihlalleri

2019 yılında veri ihlalleri sebebiyle olumsuz durumlar yaşayan sağlık kurumlarının sayısı geçtiğimiz yıla oranla %20 artış gösterdi. Araştırmalara göre, kurumların hasta bakımı ve sonrasındaki süreçleri, fidye yazılımı saldırıları ve veri ihlallerinden sonra sağlık kurumlarının siber güvenliklerini iyileştirmeye çalışması yüzünden uzuyor.

Veri ihlalleri, sağlık alanında işleri zorlaştırıyor

Vanderbilt Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre sağlık kurumlarına yapılan fidye yazılımı saldırıları ve veri ihlalleri işleri zorlaştırıyor. Saldırı ve ihlallerden sonra yaşanan iş kesintileri, kurumların sağlık süreçlerini olumsuz yönde etkiliyor. Süreçten özellikle kalp hastaları gibi tedavisi hassas olan hastalar etkileniyor. Saldırılar sonucu EKG çekim sürelerinin uzuyor, doktor ve hemşirelerin hastaları tedavi süreci ise aksıyor. Bu sebeple sağlık kuruluşlarının siber güvenlik altyapılarının uzmanlar tarafından geliştirilmesi gerekiyor.

Hasta bakım süreleri olumsuz etkileniyor

2012-2016 yılları arasında üç binden fazla sertifikalı sağlık kurumu incelendiğinde, bu kurumların %10’unda veri ihlali yaşanıldığı görülüyor. Saldırganların doğrudan hasta ilaçlarına müdahaleleri olmadığı raporlansa da yaşanan veri ihlallerinin, doktor ve hemşirelerin hastalarla ilgili çalışma hızlarını ve tedavi süreçlerini yavaşlattığı belirtiliyor.

EKG süresinde gecikme yaşanıyor

Araştırmacılar ayrıca göğüs hastalığı olan hastaların acile gelişinden EKG çekimine kadar olan süreyi incelediler. Bu sürenin kalp krizinden kaynaklı ölümlerle ilgini araştırdıklarında ilginç bir sonuç ile karşılaşıldı. Araştırmalarda hastanın EKG’sinin çekilebilmesi için geçen sürenin veri ihlalleri yaşandıktan sonra 2,7 dakikaya kadar gerilediği görüldü. Ek olarak, yaşanan veri ihlallerinden sonra hastanenin süreci düzeltmek için doğru adımları atmaması da bu 2,7 dakikalık sürenin sabit kalabildiği belirtildi. Araştırmada veri ihlallerini bildiren yüzlerce sağlık kurumunda, her yıl yaklaşık olarak 10.000 kalp krizi gerçekleştiğini ve toplamda 36 ölümle karşılaşıldığı da raporlandı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Twitter: Saldırganlar sekiz kullanıcının verilerini indirdi