in

Vimeo’da “Pixels” avı

Konu fikri mülkiyet olunca tartışmanın sonunun geleceği bir zaman öngöremiyorum. Çift taraflı bir suistimal ve ajitasyon döngüsü birbirinin açıklarını kaşıyarak hayatına devam ediyor. Döngünün Amerika’daki dev stüdyolar tarafının, her şikayeti iç yağlarımı eritiyor. Başlarına gelen telif ihlallerinin çok daha fazlasını hak ettiklerine inanıyorum.

Bu inanç ateşini, mantık gözünü köreltecek kadar harlayacak bir haber de Columbia Pictures cephesinden geldi. Konumuz başrolünde Adam Sandler’ın yer aldığı ve temmuz sonunda vizyona girmeye başlayan Pixels. Bir kısım paranoyak uzaylı, arcade oyun yayınlarını yakalıyor ve bunları bir savaş ilanı olarak görüyor ardından oyunlarda gördükleri karakterlerin dev versiyonları ile dünyaya saldırmaya karar veriyorlar. Biraz tanıdık mı geldi?

https://www.youtube.com/watch?v=ou8vRWTSsJo

Patrick Jean imzalı 2010 yapımı Pixels isimli bu harika kısa film, yeni filmin hem ilham kaynağı hem isim babası. İğrenç hikayeye tam da burada başlamak istiyorum. Columbia Pictures adet olduğu üzere korsanla ve telif ihlalleri ile savaşmak için bir şirketle anlaşıyor. Entura International da mücadeleye başlıyor.

Vimeo’ya dün giden bir taleple, adında Pixels geçen bazı içeriklerin kaldırılması talep ediliyor. Vimeo’daki ilgililer de bu talebe hay hay diyerek, yukarıdaki ilham kaynağı kısa film de dahil 2006, 2010 demeden videoları kaldırmaya başlıyorlar. Patrick Jean’in kendi hesabındaki video kaldırılırken yayıncı firma olarak gözüken One More’un hesabındaki video yerli yerinde duruyor.

Vimeo'ya iletilen talep.
Vimeo’ya iletilen talep.

TorrentFreak’in haberine göre mağdurlar arasında 2010 yılında  Dragos Bardac tarafından mezuniyet projesi olarak hazırlanan Pixels – Life Buoy, NeMe adlı bir yapım grubunun 2006 yılında çektiği Pixels adlı bir yapım ve Rob Penny imzalı Pantone Pixels adlı kişisel bir proje de yer alıyor. Hedef alınan 10 linkten ikisi söz konusu filmin fragmanı, diğer 8 içeriğin tamamı ise saçmalığın daniskası. Patrick Jean’ın sayfasından kaldırılan Pixels ile ilgili küfür de dahil söylenebilecek yerinde bir söz gerçekten bulamıyorum.

Vimeo tarafından konuya dair bir açıklama yapılmadı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Korsan yazılım paralı oluyor