Teknoloji

WhatsApp karanlık modu kullanımda ama yeterince karanlık değil

Yazı:  | 

Bir süredir beklenen WhatsApp karanlık modu, nihayet Android‘de beta testi için geldi. O günden beri de gece kuşlarının gözlerinin yorulmasını önlüyor ama ne yazık ki, bu mod diğer uygulamalardaki modlarla karşılaştırıldığında, hâlâ yeterince karanlık değil.

WhatsApp karanlık modu kullanmanın pil tasarrufu ve mavi ışığın yarattığını göz yorgunluğunu önleme ve uykuya dalmayı kolaylaştırma (en azından zorlaştırmama) gibi faydaları bulunuyor.

Android için hazırlanan WhatsApp 2.20.13 beta sürümü ile WhatsApp kullanıcıları, artık Karanlık Mod özelliğini etkinleştirebiliyorlar. WhatsApp for Android v2.20.13 beta sürümü kurmak için APK dosyasını buradan indirebilirsiniz.

İlk olarak, uygulamanın bir arka planı var. Siyahtan ziyade koyu yeşil gri karması bu arka plan yine de hem görsel hem de pil tasarrufu açısından mantıklı değil. Uygulamanın duvar kağıdı ayarlarına girip ‘düz renk’ seçseniz bile, en koyu renk örneği aslında siyah değil. Gerçekten siyah bir arka plan istiyorsanız, siyah bir görsel hazırlamanız ve bunu duvar kağıdı olarak ayarlamanız gerekiyor. Bununla uğraşmak zorunda olmak bile garip.

Sonra, çoğunlukla açık beyaz olan ve bu nedenle siyahın üzerinde parlayarak yine rahatsız edici olabilen metinler var. Daha ince bir gölge kullanılsa daha mantıkl olabilirdi. Böylece kontrastı azaltmak için tüm ekranın parlaklığını azaltmaya da gerek olmazdı. Böyle yaptığınızda da mesaj balonlarının rengi arka plana yakın olduğundan, . Genel parlaklığı azaltınca bu balonlar da kayboluyor.

Ancak WhatsApp karanlık modu da hâlen beta test sürecinde, bu yüzden tam sürüme geldiğinde değişme şansı olduğunu hatırlatalım.