in

Wi-Fi’da yatan 6 tehlike

Bağımsız test merkezi Miercom’un yeni raporu, en çok kullanılan Wi-Fi çözümlerinin neredeyse tümünün altı temel kategorideki ağ tehditlerini tespit edemediğini ve önleyemediğini ortaya çıkarıyor.Rapor verileri, WatchGuard’ın Güvenilir Kablosuz Ağ Ortamı sisteminin her kategorideki tehdidi saniyeler içerisinde fark edip engellediğini ve ağ güvenliği ile hızlı Wi-Fi performansını bir arada sunabilen tek ürün olduğunu gösteriyor.

Ağ güvenliği çözümlerinde lider olan WatchGuard, rehber niteliğinde bir kaynak olan Güvenilir Kablosuz Ortam sistemini tanıttı. Güvenilir Kablosuz Ortam, şirketler için hızlı performans gösteren Wi-Fi servisleri yaratırken ölçeklenebilir yönetim ve kapsamlı güvenlik imkanları da sunuyor. Bu yeni girişim ile WatchGuard, çok uzun zamandır ağ performansını güvenliğin önünde tutan kablosuz ağ sektöründeki durumu değiştirmeyi amaçlıyor.

Güvenilir Kablosuz Ortamlar oluşturan şirketler, işlerini yürütmek için ihtiyaç duydukları performans ve ölçeklenebilirlikten keyifle faydalanırken aynı zamanda günümüzün en tehlikeli Wi-Fi saldırılarına karşı da korunmuş oluyor.

“Satıcıların ve şirketlerin, Wi-Fi güvenliğini birincil bir özellik yerine ek bir avantaj olarak görme hatasından dolayı kablosuz ağlar siber saldırganlar için çantada kekliktir.” diyen WatchGuard Ürün Yönetimi Direktörü Ryan Orsi, “Sektörde, Wi-Fi ürünleriyle alakalı beklentilerimizi yeniden değerlendirmemize yönelik büyük bir ihtiyaç var. Bu nedenle her boyuttaki şirketin ve hatta rakip satıcıların güvenilir bir kablosuz çevre oluşturabilmesi için bir sistem yaratıp çalıştıran Güvenli Kablosuz Ortam’ı (Trusted Wireless Environment) savunuyoruz. WatchGuard’ın bulut tabanlı çalışan ve güçlü güvenlik sağlayan Wi-Fi ürünleri, hem oldukça iyi performans gösteriyor hem de bilinen tüm Wi-Fi tehditlerine karşı eşsiz koruma sağlıyor. Ayrıca, yüksek oranda ölçeklenebilen bir paket ile dağıtılıyor.” cümleleriyle Güvenilir Kablosuz Ortam’ın faydalarını vurguluyor.

Güvenilir Kablosuz Ortamlar
WatchGuard’ın Güvenilir Kablosuz Ortam sistemi, şirketlerin hızlı, kolay yönetilebilen ve en önemlisi de güvenli olan eksiksiz Wi-Fi ağları geliştirmesine yardımcı oluyor. Bugün şirketler çalışanlarını, müşterilerini ve kendi fikri mülkiyetlerini, güvenliği zayıf olan ya da hiç olmayan geleneksel Wi-Fi ağlarından kolayca faydalanabilen hackerlerden korumak için Güvenilir Kablosuz Ortamlar oluşturmanın sorumluluğunu hissediyor.

Bazıları bunu şirket içi ekiplerle sağlamak istese de çoğu orta ölçekli şirketlerin ve kuruluşların birçoğu, Wi-Fi’ları da dahil olmak üzere bilgi teknolojilerini güvenilir bir iş ortağına devrediyor. Böylece, şirketleri için katma değerli satıcılar (VAR), çoklu servis sağlayıcıları (MSP) ya da yönetilen servis güvenliği sağlayıcısı (MSSP) hizmetleriyle koruma yaratılmasını sağlıyor. WatchGuard’ın Güvenilir Kablosuz Ortam’ının dayandığı üç ana madde ise şunları kapsıyor:

1. Performans: Şirketlerin kablosuz ortamlarındaki kullanıcı bağlantılarını ve yoğunluğunu desteklemek adına ihtiyaç duydukları Wi-Fi performansına ulaşmak için güvenliklerini hiçbir zaman tehlikeye atmamaları gerekiyor.

2. Yönetim: Kolay kurulum ve yönetim ile büyüklüğü ya da karmaşıklığı fark etmeksizin tüm şirketler tüm kablosuz ağlarını tek bir ara yüz üzerinden kontrol edebiliyor ve ortam ile kullanıcıları koruyacak anahtar süreçler uygulanabiliyor.

3. Güvenlik: Çoğu satıcı, sundukları Wi-Fi çözümlerinin güvenlik kapasitesiyle alakalı belirsiz konuşuyor. Diğer taraftan şirketler, yararlanacakları güvenlik çözümünün altı temel Wi-Fi tehdit kategorisinde koruma sağladığından, aynı ortamda çalışabilen dış erişim noktalarına izin verdiğinden ve kullanıcıların müsaade edilmeyen erişim noktalarına bağlanmasını engellediğinden emin olmak istiyor.

En iyi Wi-Fi çözümlerinin güvenlik kapasitesi değerlendirildi

Bağımsız ürün test merkezi Miercom’un son araştırmasına göre, WatchGuard’ın bulut tabanlı yönetilen güvenli Wi-Fi çözümü, piyasadaki ürünler arasında herhangi bir türdeki Wi-Fi tehdidini otomatik olarak algılayıp önleyebilen tek üründür. Bulguların hileli erişim noktaları, dolandırıcı müşteriler, komşu erişim noktaları, geçici ağlar, aldatıcı SSD’ler içeren şeytan ikiz erişim noktaları ve yanlış yapılandırılmış erişim noktaları olmak üzere altı temel güvenlik tehdidini etkili bir şekilde önleme becerisi açısından bilinen dört Wi-Fi ürününün değerlendirilmesiyle elde edildiği belirtiliyor.

Bu değerlendirme, Miercom’un Wi-Fi ürünlerini güvenlik yönünden ele aldığı ve çoğu kablosuz erişim noktasının dahili güvenliğiyle ilgili önemli konuları aydınlattığı ilk çalışması olma niteliği taşıyor.

“Rakip kablosuz ağ ürünleri üzerinde gerçekleştirdiğimiz detaylı güvenlik değerlendirmesinin ardından WatchGuard’ın bulut tabanlı AP420 W-Fi çözümünü, günümüzde en çok karşılaşılan kablosuz güvenlik tehditlerini algılama ve önlemede gösterdiği oldukça üstün performans adına Miercom Güvenlik Onay Sertifikası’yla ödüllendirmeye layık gördük.” diyen Miercom CEO’su Robert Smithers, “Genelde gördüğümüz Wi-Fi çözümleri karşılaştırmalarında, kullanıcıların daha bilinçli şekilde satın alma kararları vermesine yardımcı olacak güvenlik kriterinin eksik olduğu açık olarak gözüküyor. Daha önce hiç yapılmamış olan bu test, sektördeki Wi-Fi ürünlerinin güvenlik temelli değerlendirmelerine olan ihtiyaca cevap veriyor.” sözleriyle testin önemini dile getiriyor.

WatchGuard tek çözüm sağlayıcısı oldu

Miercom’un bağımsız değerlendirmesi, WatchGuard’ın belirtilen altı kablosuz saldırı kategorisindeki tüm saldırıları tespit edebilen ve önleyebilen tek Wi-Fi çözüm sağlayıcısı olduğunu gösteriyor.

“Wi-Fi, inanılmaz derecede iyi bilinen, gelişmiş bir ürün kategorisini oluşturduğundan ve çoğu satıcı birbirine oldukça benzeyen teklifler sunduğundan bizim gibi şirketlerin kablosuz ağ alanındaki ürünleri anlamlı bir şekilde ayırt edebilmesi gitgide daha da zorlaşıyor.” sözleriyle eskiden yaşadıkları kafa karışıklığını açıklayan Verus CEO’su Kevin Willette, Güvenli Kablosuz Ortam ile ilgili memnuniyetini “WatchGuard’ın bulut tabanlı, güvenli yönetim imkanı veren Wi-Fi ürünü, Wi-Fi servislerimize yeni bir boyut ekliyor. Kullanıcılarımızı, diğer ürünlerde Wi-Fi performansı ve güvenlik arasında yaşadıkları gereksiz pazarlıkla ilgili bilinçlendirmemize imkan vererek güvenliği feda etmeyi ortadan kaldıracak bir çözüm üretiyor. WatchGuard, Güvenli Kablosuz Ortam sistemiyle daha önce Wi-Fi kapasitesi ve güvenlik becerileriyle ilgili yapılan belirsiz konuşmalara bir açıklık katıyor ve bu sayede kullanıcılarımız için sadece hızlı değil, aynı zamanda güvenli de olan kablosuz ağlar yaratıyoruz.” diyerek anlatıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  iPhone’u ele geçiren açık, herkesi korkuttu