Windows 10 Android uygulama desteği bu yıl gelebilir

Windows 10 Android uygulama desteği bu yıl gelebilir

Windows 10 yerel Android uygulama desteği bu yıl içerisinde gelebilir. Son yıllarda Microsoft’un Android’e olan ilgisini görüyorduk ve Project Latte muhtemelen bu planların en net tamamlayıcısı olacak.

Windows 10 yerel Android uygulama desteği bu yıl gelebilir

Project Latte isimli bu projenin amacı çok iddialı ve karmaşık görünse de, düşündüğümüzden çok daha yakın olabilir. Gizchina’ya göre, Project Latte bu yıl içerisinde başlayabilir.

Şayet bilmiyorsanız, söyleyelim: Project Latte, Android uygulamaları Windows 10’a getirmeyi amaçlıyor. Ancak şimdiye kadar gördüklerimizden farklı olarak, yani emülatörler veya bir Android cihazdan akış yoluyla değil yerel destek, yani Microsoft’un işletim sistemi, Android uygulamalarını direkt olarak çalıştıracak.

Project Latte’nin önerisi, uygulama geliştiricilerinin uygulamalarını MSIX biçiminde paketleyip dağıtmaları yönünde; Microsoft, şu anda mevcut olan farklı kurulum sistemlerini birleştirmek ve kreasyonlarını Windows 10’a getirmek için daha fazla geliştiricinin ilgisini çekmek istiyor.

Windows 10 Android uygulama desteği bu yıl gelebilir

Bunu mümkün kılmak için, Project Latte, bir süredir Windows 10’da zaten mevcut olan Linux alt sistemini temel alan bir Android alt sisteminin geliştirilmesine dayanıyor. Bu şekilde, geliştiricilerin uygulamalarını MSIX olarak paketlemeleri ve bu şekilde Android’in yanı sıra Windows’ta da kullanılabilir hale getirmek için uygulamalarına pratik olarak herhangi bir değişiklik yapmaları gerekmeyecek.

Bununla birlikte, Project Latte için tek sorun ve engel bazı Android uygulamalarının Windows’ta bulunmayacak olan bazı Google hizmetlerine bağımlı olmasıdır. Bu nedenle, uygulamalarını Windows’a getirmek isteyen uygulama geliştiricilerinin, bazı işlevlerden vazgeçmek veya Windows’ta bulunan alternatifleri aramak için bu sınırlamayı hesaba katması gerekecektir.

Hala çok net olmayan bir diğer husus, Windows 10’a Project Latte sayesinde gelen Android uygulamalarının sürümlerinin mutlaka Microsoft Store üzerinden mi dağıtılması gerekeceği yoksa tam tersine herhangi bir kaynaktan olduğu gibi indirilip indirilemeyeceğidir. Microsoft’un işletim sistemiyle uyumlu diğer yükleyici biçimleriyle durum zaten böyleydi. Redmond, Windows 10’a gelen tüm Android uygulamalarını uygulama mağazası aracılığıyla kanalize etmeye karar verirse, bu, Windows çevrimiçi uygulama mağazası için de olumlu bir destek olabilir.

Exit mobile version