Windows 10 Disk Temizleme Aracıyla geçici dosyaları silme

Windows 10 Disk Temizleme aracıyla geçici dosyaları silme

Windows 10 Disk Temizleme aracıyla geçici dosyaları silme işlemi diskte yer açmak için pratik bir yoldur.

Belirli uygulamaları yüklemek veya çalıştırmak için, Windows genellikle bilgisayarınızda geçici dosyalar oluşturur. Geçici dosyalar kullanışlıdır, ancak uygulamayı kullanmayı bitirdiğinizde, bu dosyalar genellikle artık kullanılmayacaktır. Bu dosyalar bazen çok yer kaplayabilir.

Windows 10 Disk Temizleme aracıyla geçici dosyaları silme

Bilgisayarınızdan geçici dosyaları silmenin en basit ve en hızlı yolu Disk Temizleme özelliğini kullanmaktır. Bu, diskinizi tarayacak ve silmek istediğiniz dosyaların türünü seçmenize izin verecek kullanışlı bir araçtır. Aralarından seçim yapabileceğiniz çok çeşitli dosyalar vardır ve bu dosyalar arasında geçici dosyalar da vardır. Disk Temizleme aracını kullanmak için şu adımları izleyin:

Çalıştır’dan Disk Temizleme Aracını başlatma

İşlem bittikten sonra, tüm geçici dosyalar bilgisayarınızdan kaldırılmalıdır. Disk Temizleme aracını Çalıştır iletişim kutusunu kullanarak da başlatabilirsiniz. Bunu yapmak için şu adımları izleyin:

Ayarlar’dan Disk Temizleme Aracını başlatma

Disk Temizleme’yi başlatmanın başka bir yolu da Ayarlar uygulamasını kullanmaktır. Bunu yapmak için şu basit adımları izlemeniz gerekir:

Windows 10 Disk Temizleme aracıyla geçici dosyaları silme

Denetim Masası’ndan Disk Temizleme Aracını başlatma

İsterseniz, Denetim Masası’nı kullanarak da Disk Temizleme’yi başlatabilirsiniz. Bunu yapmak için şu adımları uygulamanız yeterlidir:

HDD özelliklerinden Disk Temizleme Aracını başlatma

Ayrıca, sabit sürücünüzü bularak ve özelliklerini kontrol ederek de Disk Temizleme’yi başlatabilirsiniz. Bunu yapmak için şu basit adımları izleyin:

Exit mobile version