in

Windows 10’a AV1 codec desteği geliyor

Windows 10 AV1 codec desteği ile geliyor
Windows 10 AV1 codec desteği ile geliyor

Microsoft çok yakında Windows 10 kullanıcılarına, AV1 codec desteği sunacak. Fakat bunun için Intel, AMD veya Nvidia’nın pahalı grafik kartı modellerine sahip olmak gerekecek.

Microsoft, Google, Netflix Amazon, Cisco, Intel ve Mozilla gibi çok sayıda büyük şirket, 2015 yılında ‘Açık Medya İttifakı’ (AOM) isimli bir konsorsiyum oluşturmuş ve 2018 yılında ilk açık kaynaklı video kodlama formatı AV1’i kullanıma sunmuştu. Yeni video formatını benimseyen ilk şirketlerden bir tanesi de Netflix olmuştu. Netflix, bu yılın başlarında, Android mobil uygulamasında yeni kodlama bileşenini desteklemeye başladığını duyurmuştu.

Netflix’in ardından şimdi de Microsoft, Windows 10 kullanıcılarına AV1 video codec desteği sunacağını duyurdu. Yapılan açıklamaya göre Microsoft, grafik işemci ortakları Intel, AMD ve Nvidia’nın da desteği ile bu son baharda Windows 10 işletim sistemlerine AV1 / AVIF video sıkıştırma özelliği getirecek.

Windows 10 AV1 codec desteği bazı ekran kartı modelleri ile kullanılabilecek

Şirket tarafından verilen bilgilere göre AV1 codec desteği yalnızca Intel, AMD ve Nvidia gibi şirketler tarafından geliştirilen üst düzey bazı ekran kartı modelleri ile kullanılabilecek. Buna göre yeni AV1 video sıkıştırma kodeklerinden yararlanmak isteyen kullanıcılar aşağıdaki ekran kartı modellerine ihtiyaç duyacak.

AV1 codec desteği için zorunlu tutulan bu ekran kartı modellerinin tamamı söz konusu markalar tarafından piyasaya sürülen en son GPU’lar olma özelliği taşıyorlar. Bu sebeple fiyatlar oldukça yüksek bir seviyede bulunuyor. Bu da AV1 / AVIF video sıkıştırma yeteneklerinden yararlanacak kullanıcıların oldukça sınırlı sayıda olacağını gösteriyor.

Örneğin NVIDIA’nın AV1 / AVIF destekli grafik kartlarının değeri ABD’de 500 dolar ila 1.500 dolar arasında değişiyor. Bu fiyatlar Türkiye’de vergilerle birlikte çok daha yüksek rakamlara çıkıyor. Sonuç olarak Windows 10 AV1 codec desteği ile ilgili gelişmenin şu an için çok az sayıda Windows 10 kullanıcısını ilgilendirdiğini söylemek gerekiyor.

Microsoft tarafından verilen bilgilere göre, yeni video formatı H.264’ten %50 ve VP9’dan %20 daha iyi bir sıkıştırma performansı sunuyor. Netflix, YouTube, Facebook, Google, Microsoft ve Mozilla gibi dev şirketlerin katılımı ile oluşturulan yeni video formatı AV1 veya AVIF’in, önümüzdeki günlerde çok daha büyük bir kullanım alanına kavuşması bekleniyor.