in

Windows 10’a yeni özellikler geliyor

Microsoft’un son kez tanıttığı işletim sistemi, artık aşama aşama güncellenecek. Insider adlı deneme programıyla yeni özellikleri kullanıcılara test ettiren firma, son sürümü duyurdu.

Build 10565 (sürüm numarası) ile Skype entegrasyonunu kuvvetlendiren firma, mesajlaşma ve arama özelliklerinin mesaj kutusu, telefon ve Skype destekleyen diğer uygulamalardan yapılabilmesine izin verecek.

Mesajlara bildirim pencerelerinden doğrudan yanıt vermek de mümkün olacak.

Edge’deki sekmelerin üzerine fare imlecini getirdiğimizde, ufak bir pencerede o sekmedeki web sitesinin önizlemesini görebileceğiz. Ayrıca sık kullanılanlar ve okuma listesindeki içerikler de artık cihazlar arası eşleştirilebilecek.

Cortana el yazısını tanımaya başlıyor, böylece dokunmatik ekranlı cihazlarda alınan notlar, örneğin kolayca takvime işlenebilecek. Bu arada, Cortana, Türkçe el yazısını da tanıyor.

Google Now’dan da bazı numaralar kapan Microsoft, e-postalarına bakarak film ve etkinlik biletlerini takip edebilecek. Hatta zamanında gidebilmen için hatırlatacak ve Uber ile bir araç bile çağırabilecek.

Arayüzdeki değişikliklerin başında ise daha koyu renk seçimlerinin eklenmesi, yeni simgeler ve bağlam menülerinin dokunmatik ekrandan ya da fareyle daha kolay yönetilebilmesi geliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Trump, ByteDance’i TikTok’u satmaya zorlamak için yeni bir adım daha attı

Ürün etkinleştirme de daha kolay. Windows 7 ve Windows 8 ürün anahtarları da destekleniyor, böylece eski sürümdeki anahtarı girmek yeterli.

Tüm bu yenilikler şimdilik Windows Insider programına kayıt olanlarca kullanılabiliyor.