Windows 11’de Başlat menüsünü yeniden tasarlandı

Windows 11, Windows 10 kullanıcıları için ücretsiz bir yükseltme olarak yeniden tasarlanmış bir Başlat menüsü ile Salı günü dünya çapında piyasaya sürüldü

Windows 11'de Başlat menüsünü yeniden tasarlandı

Panos Panay BBC’ye verdiği demeçte, Windows’un en son sürümünün kullanıcılar için “temiz, yeni ve daha basit” olduğunu söyledi. Tamamen yeni bir arayüz öğrenmek zorunda kalmadan yeni işletim sistemini kullanmak mümkün olacak. İnsanların alışkın olduklarından “aşırı bir ayrılma” olmayacağını belirtildi.

Yeni başlayan kullanıcıların bile işletim sistemlerini sorunsuz bir şekilde yükseltebileceklerini garanti etti.

Yeniden tasarlanan Başlat menüsü, Windows 11’in ilk gününde kullanılabilecek

Windows 11, bazı teknik değişikliklerin yanı sıra önemli tasarım değişikliklerine de sahip. Başlat menüsü, varsayılan olarak görev çubuğundaki simgelerle birlikte ekranın ortasında yer alacak. Başlat menüsüne tıkladığımızda, sık kullanılan uygulamaların bir listesini görüntüleyecek.

Windows 11’de Başlat menüsünü yeniden tasarlandı

Yeni menü tasarımı, bir akıllı telefon uygulaması menüsüne benzer bir görünüme sahip. Microsoft ayrıca Windows 10’un Başlat menüsünden “Canlı Kutucukları” kaldırdı. Panay, şirketin Windows 8’den ders aldıklarını ifade etti. Windows 8’de Microsoft’un başlat menüsünü tamamen kaldırmış olması, birçok olumsuz geri dönüşle sonuçlanmıştı.

“Elbette bundan ders alıyorsun ve sonra adapte oluyorsun”

-Panos Panay

İnsanların bilgisayarlarını nasıl kullandıklarını izlemek, Windows 11’in kullanıcı arayüzünü tasarlamanın büyük bir parçasıydı.

Windows 10 devam edecek

Microsoft, Windows 10’un ilk piyasaya sürüldüğünde sistemin son sürümü olacağını belirtmişti. Ancak, bu durum değişti.

“Şu anda PC için yeni bir çağın yaşandığı bir zamandayız… Bence Windows 11 o anın damgasını vuruyor ve bu o anın bir işareti”

-Panos Panay

Tasarım, çoğu menü ve klasör görünümünde yuvarlatılmış köşeler ve azaltılmış karmaşıklık ile işletim sistemi genelinde aynıdır. Widget’lara da ulaşabileceğiz, soldaki bir kenar çubuğuna yerleştirildiler. Bu widget’lar Microsoft hizmetleriyle birlikte çalışacak.

Windows 11’de Başlat menüsünü yeniden tasarlandı

Arayüzün ve estetiğin ötesine geçen birkaç değişiklik de var. Microsoft, Windows 11’de yoğun bir şekilde reklam yapacak. Microsoft Teams ve Xbox uygulaması, pazarlama kampanyalarında tanıtılmakta. Yeni Microsoft Store, eskisinden tamamen farklı bir deneyim olacak. Üçüncü taraf uygulamaların ürünlerini platformda önemli bir kesinti yapmadan satmasına olanak yeni işletim sistemiyle olanak tanınacak.

BT endüstrisinde merak uyandıran yenilikçi unsurlardan biri, Windows 11’in Android akıllı telefon uygulamalarını çalıştırmak için Amazon uygulama mağazasını planlı kullanımıydı.

Windows 11’e yükseltmeli miyim?

Microsoft, yeni sürücü teknolojisi Direct Storage’ın, bir grafik kartının CPU’dan geçmeden depolama sürücülerine erişmesine izin vererek oyun yükleme sürelerini önemli ölçüde hızlandıracağını iddia ediyor. Ancak, diğer birçok özellik gibi, çalışması için daha yeni donanımlara ihtiyaç duyuyor.

Windows 11’de Başlat menüsünü yeniden tasarlandı

Yükseltmenin tüm avantajlarından herkes yararlanamayacak. Ayrıca bazı bilgisayarlar hiç yükseltme yapamayabilir. Yalnızca TPM adı verilen bir tür güvenlik yongası olan bilgisayarlar Windows 11’e yükseltebilecek.

Microsoft yetkilileri de bu konu hakkında şu yorumu yaptı: “Cihazınız bu gereksinimleri karşılamıyorsa, cihazınıza Windows 11 yükleyemeyebilir ve yeni bir PC satın almayı düşünebilirsiniz.”

Firma, yeni Windows sürümüyle birlikte gitmek için kendi donanım ürünlerinden yeni bir ürün serisini piyasaya sürdü. Halihazırda Windows 10 çalıştıran kullanıcılar, bilgisayarları hala çalışıyorsa, yükseltme için para harcamak zorunda kalmayacaklar. Son olarak, Windows 10, 2025’e kadar yeni güvenlik güncellemeleri alacak, yani bir süre endişelenmenize gerek yok.

Exit mobile version