Windows Dosya Kurtarma Aracı nedir, nasıl kullanılır?

Windows Dosya Kurtarma Aracı nedir, nasıl kullanılır?

Windows Dosya Kurtarma Aracı, kısa birkaç komut kullanarak kaybolan verilerin geri yüklenmesine yardımcı olabilir. Yanlışlıkla bir dosyayı sildiğinizde bu kötü duyguyu yaşarken, “acaba dosyayı geri kurtarabilir miyim” diye düşünüyor olmanız muhtemel. Özellikle kaybedilen dosya okul, iş ile ilgiliyse bu durumda daha da ciddidir.

Neyse ki her şeyin hemen kaybolmadığını öğrenince mutlu olabilirsiniz. Hızlı hareket ederseniz, dosyaları kurtarma şansınız var. Windows Dosya Kurtarma’yı kullanarak, dosyayı orijinal konumuna geri yüklemeyi deneyebilirsiniz.

Kayıp verileri kurtarmak için Dosya Kurtarma Aracı’nı nasıl kullanabileceğinizi anlattık.

Windows Dosya Kurtarma aracı nedir?

Dosya Kurtarma Aracı yani File Recovery, bilgisayarınızda silinen dosyaları kurtarmayı denemek içi kullanabileceğiniz bir komut satırı uygulamasıdır. Microsoft bu aracı ilk defa 2020 yılında piyasaya sürdü. Aracı, sabit sürücü, harici sürücü ve USB bellekteki verileri geri yüklemek için kullanabilirsiniz. Buna ek olarak bulut depolama cihazları ve ağ dosya paylaşımları ile, Dosya Kurtarma Aracı çalışmaz.

Windows Dosya Kurtarma Aracı’nın kullanımı ücretsizdir ve Windows 20 sürüm 2004 için kullanılabilir.

Dosya Kurtarma Aracı’nın bir komut satırı aracı olduğunu unutmamalısınız. Tıklamak için düğmeler içeren bir grafikli kullanıcı arayüzü yoktur, verileri kurtarmak için sadece komutlar girebilirsiniz. Bu ilk etapta karışık görünse de komutların öğrenilmesi kolaydır.

Aracı kullanarak komutlar ile verilerin nasıl geri yükleneceği hakkında detaylara devam edelim.

Windows dosya kurtarma modları

Windows’ta üç farklı Dosya Kurtarma Modu vardır.

Ana dosya tablosu, sabit sürücünüz için her dosyanın konumunu ayrıntılandıran büyük içindekiler tablosu gibidir. Dosyayı sildiğinizde MFT, yeni veriler için kullanılabilir disk alanını işaretleyerek güncellenir.

Bununla birlikte veriler hemen yeni alana girilmez. Alan kullanılabilir olarak işaretlenmiş olsa bile, bu alana veri yazana kadar mevcut verilerin üzerine yazılmaz. Veri kurtarmanın mümkün olmasının nedeni budur. Sildiğiniz bir dosyanın üzerine yeni veri yazılmadıkça, verinizi kullanabilirsiniz.

Bunun yanında SSD’lerde veri silinmesiyle ilgili farklı kurallar yer alır.

SSD’lerde veril silme işleminin farklı olması nedeniyle, sürücüdeki verileri kurtarmakta zorlanabilir ya da tüm dosyalar yerine veri parçacıkları bulabilirsiniz.

Windows Dosya Kurtarma Aracı ile kayıp veriler nasıl kurtarılır?

Dosya Kurtarma Aracı harika bir ücretsiz dosya kurtarma seçeneğidir ancak biraz bilgi gerektirir. Adım adım, aracı kullanma esnasında yapmanız gerekenleri anlattık.

Aracı indirin ve yükleyin

Yapacağınız ilk iş, Windows Dosya Kurtarma Aracı’nı indirmek ve yüklemek. Microsoft Store sayfasına gidin ve ardından aracı indirin. Uygulama otomatik indirilip yüklenecektir.

Kurulum tamamlandıktan sonra aracı başlatın, alternatif olarak Başlat menüsü arama çubuğunuza Windows Dosya Kurtarma yazın ve en iyi eşleşmeyi tercih edin.

Tek bir dosya kurtarma

İlk etapta temel dosya kurtarmaya bakalım. Windows Dosya Kurtarma Aracı, verileri ayrı bir sürücüye kurtarmanızı gerektirir. Aynı sürücüden aynı anda veri kurtaramaz.

Örneğin aşağıdaki komut, C sürücüsünden D sürücüsüne bir klasöre geri yükleme izni vermektedir:

winfr C: D: /n \Users\Gavin\Documents\Reports\importantreport.docx

Windows Dosya Kurtarma, öncelikle dosyayı tarar. Bulunduğunda dosyayı diğer sürücüdeki bir klasöre yükler. Microsoft, Recovery_[Tarih ve saat] adıyla otomatik bir kurtarma klasörü oluşturur.

Belli dosya türlerini tek bir klasörden kurtarın

Belli dosya türleri için verileri geri yükleme konusunda, Dosya Kurtarma Aracı’nı kullanabilirsiniz. Bir klasörden belli bir dosya türünü ya da birden çok dosya türünü kurtarmak istiyorsanız, aşağıdaki komutu kullanın:

winfr C: D: /n \Users\Gavin\Pictures\*.JPEG \Users\Gavin\Pictures\*.PNG

Yukarıdaki komut JPEG ve PNG’leri tarar ve tüm verileri kurtarma klasörüne aktarır.

Windows’t bir klasörü kurtarın

Bir klasörü geri yüklemek istiyorsanız aşağıdaki komutu kullanın:

winfr C: D: /n \Users\Gavin\Documents\Reports\

Bu işlemde, çıktı klasörünün, taranan verileri kapsayacak kapasitede büyük olduğundan emin olun.

Belli bir terim içeren herhangi bir dosyayı kurtarın

Windows Dosya Kurtarma Aracı, dosya türü yerine dosya adı terimlerini tarayabilir. Dosya adı aramasını sadece küçük parçacıkların kaldığı eski dosyaları bulmak için, segment ile birlikte kullanabilirsiniz.

Örneğin aşağıdaki karakterleri kullanarak, “rapor” terimi içeren tüm dosyaları kurtarmayı deneyebilirsiniz:

winfr C: D: /r /n *rapor*

Taramanın ve kurtarma girişiminin uzun sürebileceğini de unutmamalısınız.

Belli dosya imzalarını kurtarın

Windows Dosya Kurtarma, belli dosya imzalarını kullanarak kayıp verileri kurtarmayı deneyebilir. Bu, örneğin JPEG yerine Windows’t JPG, JPE, JIP gibi benzer dosya türlerini kurtarmayı deneyebileceğiniz anlamına geliyor.

İmza tarama modu belli dosya imza türleri ile sınırlı. Ancak yine de birçok yaygın dosya türü özellikle ZIP uzantı grubundaki yaygın belge türleri için iyi bir kapam sağlar.

İmza dosya uzantıları grup listesini kendiniz kontrol etmek isterseni aşağıdaki komutu kullanın:

winfr C: D: /x /y:JPEG,PNG

Yukarıdaki komut, JPEG ve PNG uzantılarını kurtarmak için kullanabileceğiniz bir komuttur.

Komut için doğru dizim gerekli olduğundan, JPEG,PNG arasında boşluk olmadığını unutmayın.

Gelişmiş komutlar ve söz dizimi

Windows Dosya Kurtarma Aracı, gelişmiş komutları ve sözdiziminin bir listesini içerir. Aşağıdaki komutu kullanarak gelişmiş komut satırı söz dizimine erişebilirsiniz:

winfr /!

Gelişmiş komutlar, dosya kurtarma işlemleri üzerinde ekstra kontrol sağlar ve komut dosyaları oluşturmak için ek seçenekler sunar.

En ilginç gelişmiş komut satırı seçeneklerinden biri, dosya filtresi geçişi olan “/e”dir. Windows Dosya Kurtarma Aracı, dosya türlerinin yığınlarını otomatik filtreler. Bu, istediğiniz dosya türler için kurtarma süresini azaltmaya yardımcı olur ve dosya kurtarma sonuçlarınızın anlaşılmasını kolaylaştırır.

Windows Dosya Kurtarma Aracı nedir ve nasıl kullanılır sorusunun yanıtı bu şekilde. Unutmamanız gereken, silinmiş dosyaları kurtarmanın her zaman bir yolu olabilir. Bilgisayarınız silinmiş alanın üzerine yeni bir veri yazmadıysa tabii ki.

Exit mobile version