in

Windows’ta çift dosyaları bulma ve kaldırma işlemi nasıl yapılır?

Windows’ta çift dosyaları bulma ve kaldırma işlemi nasıl yapılır?
Windows’ta çift dosyaları bulma ve kaldırma işlemi nasıl yapılır?

Bazen bilgisayarımıza aynı dosyaları birden fazla kez yükleyebilir ve depolama alanlarının gereksiz yere tükenmesine yol açabilir. Söz konusu dosyalar bazen o kadar çoğalır ki, hepsini tek tek tespit etmek ve silmek imkansız bir hale gelir. Neyse ki, Windows’ta çift dosyaları bulma ve kaldırma işlemi için geliştirilmiş çok sayıda program mevcut.

Bu programlar hızlı bir şekilde sabit sürücünüzü tarar ve birbirinin aynısı olan dosyaları size gösterir. Bununla da kalmaz söz konusu dosyaları toplu bir şekilde silmenize yardımcı olur. Bu sayede bilgisayar diskiniz gereksiz çok sayıda veriden kurtulmuş olur.

Windows’ta çift dosyaları bulma için ne yapılır?

Şayet bir Windows kullanıcısı iseniz bu işlem için kullanabileceğiniz çok sayıda program mevcuttur. Şayet böyle bir problemden muzdaripseniz, sizler için bir araya getirdiğimiz çift dosyaları bulma programlarından birini kullanabilirsiniz.

Son olarak, çift dosyaları bulma ve kaldırma işlemini Program Files gibi Windows’un sistem klasörleri üzerinde kullanmamanızı tavsiye ederiz. Böylesi bir işlem, işletim sisteminizin bozulmasına veya düzgün çalışmamasına yol açabilir.

Windows’ta aynı dosyaları bulmak ve kaldırmak için kullanabileceğiniz programlar

Aşağıda sizler için sıraladığımız programlardan herhangi birini kullanarak Windows’ta çift dosyaları bulma ve kaldırma işlemini kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Duplicate Cleaner Pro

Duplicate Cleaner Pro, birbirinin aynı dosyaları bulmak için oldukça harika bir programdır. Oldukça basit bir arayüze sahip olan bu program sayesinde bilgisayarınızdaki çift dosyaları hızlı bir şekilde bulabilir ve toplu bir şekilde silebilirsiniz. Normalde ücretli bir şekilde satılan Duplicate Cleaner Pro, ayrıca ücretsiz bir şekilde deneme imkanı da sunuyor.

Auslogics Duplicate File Finder

Yinelenen dosyaları bulmanıza ve silmenize imkan tanıyan bir diğer harika program da Auslogics Duplicate File Finder’dir. Oldukça basit bir arayüze sahip olan bu program, diskinizdeki aynı dosyaları bulmakla kalmaz. Aynı zamanda fotoğrafları görüntüleyebilmenize, müzik ve videoları çalabilmenize imkan sunar. Bu sayede sildiğiniz dosyaların gereksiz olduğundan tam olarak emin olabilirsiniz.

Oldukça gelişmiş bir program olan Auslogics Duplicate File Finder ile hangi klasörleri tarayabileceğinizi, hangi tarihler, hangi dosya türleri ve hangi dosya boyutları arasında işlem yapmak istediğinizi belirleyebilir ve Windows’ta çift dosyaları bulma ve kaldırma işlemini rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.

CCleaner

CCleaner, Windows bilgisayarlarda kullanılan en popüler araçlardan bir tanesidir. Çok sayıda işlevi oldukça kullanışlı bir şekilde yerine getiren bu programlar çift dosyalarınızı da bulabilir ve bilgisayarınızdan temizleyebilirsiniz.

CCleaner’i kullanarak tekrarlayan dosyaları bulmak istiyorsanız, Araçlar menüsünden Aynı Dosya Bulucu seçeneğine tıklayın. Bu özellik CCleaner’in tüm sürümlerinde mevcuttur. Ve tamamen ücretsiz bir özelliktir.

İlgili bölümden tarama yapmak istediğiniz klasörleri, dosya türlerini, dosya boyutlarını ayarlayabilirsiniz. Program sizin için yinelenen dosyaları otomatik bulacak ve toplu bir şekilde silmenize olanak sağlayacaktır. CCleaner Windows’ta aynı dosyaları bulmak ve kaldırmak için kullanılabilecek en ideal programlardan bir tanesidir.

SearchMyFiles

Windows’ta çift dosyaları bulmak için yararlanabileceğiniz en iyi programlardan bir tanesi de SearchMyFiles isimli programdır. Oldukça gelişmiş bir filtre seçeneğine sahip olan program sayesinde, çok sayıda detay vererek, gereksiz yere