in

Xbox Series X Türkiye fiyatı, yabancı basının ilgisini çekti

Xbox Series X Türkiye fiyatı

Türkiye’de oldukça fazla konuşulan Xbox Series X Türkiye fiyatı, yabancı internet sitelerine haber konusu oldu. Bahsi geçen içeriklerde, Xbox Series X’in Türkiye fiyatının 1.200 dolara
kadar çıktığı ve oyunculardan istenen verginin, konsolun kendi fiyatından yüksek olduğu belirtiliyor

Bir süredir, dünya genelindeki oyun severlerin tümü, Xbox Series X/S ve PlayStation 5’e dikkatlerini vermiş durumdalar. 2020 senesinin sonlarına yaklaştığımız şu günlerde, oyuncular yeni konsollarının hayallerini kurmaya başladılar. Türkiye’de ise durum bu şekilde değil. Nedeni ise, geçtiğimiz günlerde açıklanan Xbox Series X ve Xbox Series S Türkiye resmi fiyatları.

Bu durum, yeni Xbox’ları bizler için neredeyse imkansız hale getirdi. Ülkemizdeki oyunseverler, yeni Xbox modellerine sahip olmak için oldukça yüksek meblağları gözden çıkarmak durumundalar. Örneğin Xbox Series X’in Türkiye fiyatı 9.299 TL ve Xbox Series S’in fiyatı da 5.399 TL olarak açıklandı. İşte bu yüksek bedeller, sadece Türkiye’de değil yurtdışında da oldukça ses getirdi. Gamerant ve Purexbox gibi yabancı internet siteleri, Xbox Series X’in Türkiye fiyatını içerik haline getirdiler.

“Xbox Series X Türkiye fiyatı 1.200 dolar”

Söz konusu internet sitelerinin oluşturdukları haberlerde, Türkiye piyasasındaki Xbox Series X fiyatının 1.200 dolara tekabül ettiğine dikkat çekiliyor. Vergisiz fiyatının 499 dolar olduğunu ve 700 dolar gibi bir miktarın fazladan ödeneceğini belirten editörler, bunun oyun severler için pek de makul olmadığını söylüyorlar.

Xbox Series X’in Türkiye’deki yüksek fiyatına ve bunun nedenlerine değinen pek çok internet sitesi var. Aslında bu fiyatın esas nedeni Türkiye’deki vergiler. İthalat vergisi, lüks tüketim vergisi, katma değer vergisi gibi kalemler, fiyatları artırıyor ve pek çok yabancı internet sitesinde bu vergiler kalem kalem listeleniyor.

Aynı beklenti Playstation 5 için de mevcut

PlayStation 5 için henüz resmi bir fiyat açıklaması yapılmadı. Ancak PlayStation 5’in de Xbox Series X’le yarışacak seviyede bir fiyat aralığına sahip olduğunu söyleyebiliriz. Bu konsola da değinen yabancı internet siteleri, PlayStation 5’in fiyatının da dünya ortalamasının çok çok üzerinde olacağını ifade ediyorlar. Hal böyle olunca, ülkemizdeki oyunseverler PlayStation 5’i satın almak için de bir süre daha bekleyecekmiş gibi görünüyor.

Türkiye fiyatının 1.200 dolar olduğu Xbox Series X, Reddit gündeminde dahi konuşuldu. Bir reddit kullanıcı tarafından paylaşılan fiyat bilgisi, tüm platformun ilgisini çekmeyi başardı. Platformda yapılan yorumlarda, kimi oyuncular kendilerini şanslı hissettiklerini ifade ederken, kimi oyuncular da yüksek fiyatların esas sebebinin, döviz kurları olduğunu söylediler.