in

Xiaomi CEO’su koronavirüse rağmen iş başı çağrısı yaptı

Xiaomi CEO'sundan Çin'e koronavirüs sonrası işbaşı çağrısı

Xiaomi CEO’su Lei Jun, 1.000’den fazla kişinin ölümüne sebep olan koronavirüs tehdidine karşı Çin’e işe dönüş çağrısı yaptı.

Ülke genelindeki ekonomik faaliyetlerin bozulduğunu düşünen Lei, şirketin yeni amiral gemisi Mi 10 telefon serisinin ürün lansmanında yorum yaptı.

Etkinliğin başlangıcında, koronavirüs salgınının patladığı Hubei eyaletinde yaşayan Xiaomi CEO’su Lei, sağlık kriziyle mücadele çabalarına destek göstermek için bir yüz maskesi taktı. Lei, açılış konuşmasında “Hubei’liyim ve üniversitede Wuhan’da dört yıl geçirdim, bu yüzden Wuhan’a olan hislerim çok derin. Wuhan’ın görkemli bir şehir olduğuna inanıyorum ve Wuhan’ın cesur ve iyimser halkının bu virüsle kesinlikle savaşabileceğine inanıyorum” dedi.

Xiaomi, aralıkta Wuhan’da yaklaşık 2.000 çalışanı olan ikinci bir merkez açmıştı.

İlginizi çekebilir:  BlackBerry’nin ilk Android telefonu detaylandı

Akıllı telefon satışları ilk çeyrekte yarı yarıya düşebilir

Akıllı telefon sektöründeki fabrikalar da dahil olmak üzere, Çin’in çoğu bölgesindeki fabrikalar ve tedarikçiler, ülke koronavirüsle savaşırken üretimi askıya aldı.

Bu hafta bazı bölgelerde seyahat kısıtlamaları azaltılmış olsa da, göçmen işçilerin işlerine dönmekte sorun yaşadıkları ve birçok mağaza ve alışveriş merkezinin boş veya kapalı olduğu bildiriliyor.

Sektör analistleri, virüsün Çin anakarasındaki akıllı telefon sevkiyatlarının, tedarik zincirindeki kesintiler ve tüketici güvenini düşürmesi nedeniyle, önceki yılın aynı dönemine kıyasla ilk çeyrekte yaklaşık yarı yarıya düşmesini bekliyor.

Üreticiler, 5G ile satışların artmasını bekliyordu

Xiaomi’nin Huawei, Oppo ve Vivo gibi yerli rakipleri, ülkenin 5G’ye geçen telekomünikasyon altyapısıyla uyumlu yeni modelleri piyasayaz sürerek 2020’de satışları artırmayı umuyordu.

İlginizi çekebilir:  Avrupa Birliği, üye ülkelere 5G için marka yasağı önermiyor

Xiaomi, Perşembe günü erken saatlerde yapılan bir borsa bildirisinde, 2019’daki gelirinin önceki yıldaki 174,9 milyar yuandan 200 milyar yuana (28,65 milyar dolar) çıkmasını beklediğini belirtti.