Teknoloji

Yandex.Money otomatik trafik cezası ödeme özelliği kazandı

Yazı:  | 

Rusya merkezli arama motoru Yandex, yaptığı duyuruyla Yandex.Money ile otomatik trafik cezası ödenebileceğini duyurdu. Kullanıcılar e-devlet benzeri bir bilgi sistemi ve belediye ödeme sistemi ile Yandex Money bağlantısını kurarak trafik cezası aldıklarında bildirimle haberdar olabilecek ve ilgili ayarı yaptıklarında trafik cezalarının otomatik ödenmesi mümkün olacak.

Otomatik trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor?

Para elektronik cüzdan ya da banka kartından çekiliyor. Servisin yüzde 1 komisyon oranı bulunuyor, ancak bu komisyon 30 rubleden (yaklaşık 3 TL) az olamıyor.

Yandex.Money ile trafik cezalarını ödemek bir süredir mümkündü, ancak işlem otomatik gerçekleştirilemiyordu. Yandex, 750 rubleye (yaklaşık 70 TL) kadar olan cezaların sistemle otomatik ödenebileceğini, Yandex.Money’nin ilgili sistemlere bağlanması halinde cezaların zorunlu ödeme süresinin de uygulanmayacağını belirtti.

Yandex.Money ile ödenen trafik cezaları Rusya’nın bilgi sistemi ve belediye ödeme sistemlerine otomatik aktarılıyor. Ayar, kullanıcı hesabı sayfasında yapılırken, şirket gelecekte hizmetin kendi navigasyon uygulaması Yandex.Navigator üzerinden de gerçekleşmesinin planlandığını belirtti.