in

Yapışkan tuşları kapatma [Nasıl Yapılır]

Yapışkan tuşları kapatma [Nasıl Yapılır]

Yapışkan tuşları kapatma yollarını araştırıyorsanız, nasıl yapılacağını pratik adımlarla özetledik. Yapışkan tuşlar  ya da sticky keys açılır penceresi Windows’ta karşınıza sık çıkıyor olabilir. Bu uyarıyı kapatarak, oyun ya da farklı bir deneyim esnasında can sıkıcı uyarı ile karşılaşmayabilirsiniz.

Yapışkan tuşlar nedir ve nasıl kapatılır bakalım.

Adım adım yapışkan tuşları kapatma

Yapışkan tuşları devre dışı bırakma işlemi için iki yoldan birini tercih edebilirsiniz. Her iki durumda da, yapışkan tuşları devre dışı bırakma seçeneğinin yer aldığı “Erişim Kolaylığı” penceresine gideceksiniz.

  • İlk seçenek için Shift tuşuna beş kez hızlıca dokunun. Bu, yapışkan tuşlar bildiriminin açılmasını sağlar. Bildirimin altında, Erişim kolaylığı klavye ayarlarında, bu klavye kısayolunu devre dışı bırak seçeneğine tıklayın.
  • Bunu yapamıyorsanız ya da yapışkan tuşları yeniden açmak için bu ekrana nasıl döneceğinizi öğrenmek istiyorsanız, Başlat menüsünü açın ve “yapışkan tuşlar” yazın. Üst üste iki kere dokunduğunuzda, “Yapışkan tuşlar denetleyicisini kilitle”yi tıklayın.

  • Hangi yolu izlediğinizden bağımsız olarak, klavyeyi özelleştirebileceğiniz Erişim Kolaylığı bölümüne adım atacaksınız.
  • Yapışkan Tuşları Kullan bölümünün altındaki geçişi kapalı olarak ayarların. Ardından kısayol tuşunun, “Yapışkan Tuşlar’ı başlatmasına izin ver” yazan onay kutusu işaretini kaldırın.

Artık Shift tuşuna beş kez hızlı bastığınızda pencere açılmayacaktır. Yapışkan tuşları kapatma adımları bu şekilde.

Yapışkan tuşlar nedir?

Yapışkan tuşlar, esasen sadece Shift tuşunu çok fazla kullananları rahatsız edebilecek bir özellik. Özellik, motor becerileri azalmış kişilere yardımcı olan önemli bir Erişim Kolaylığı aracı.

Shift ya da diğer tuşlara basılı tuttuğunuzda bu sizin için ciddi bir sorun olmayabilir ve Shift’li tüm kısayolları kullanabilirsiniz. Ancak bazı insanlar için Shift tuşu ile farklı bir kısayol kombinasyonu yapmak için, Shift ile birlikte bir harfe basılı tutma yorucu bir eylemdir. Bu noktada devreye Yapışkan Tuşlar girer.

Yapışkan Tuşlar etkinleştirildiğinde, PC’nize bir tuşu basılı tutuyormuşsunuz gibi davranmasını söyleyebilirsiniz. Bu nedenle bu özellik Yapışkan Tuşlar olarak adlandırılıyor, bir kere tuşa basıldığında yapışmış gibi davranırlar.

Shift için, Yapışkan Tuşlar modunda farklı ayarlar vardır. Shift tuşuna bastığınızda duyduğunuz bip sesi, hangi modda olduğunu anlatabilir.

Shift için üç farklı Yapışkan Tuşlar ayarı vardır: Basılmamış, basılı tutulduğunda (sayı satırına büyük harf ya da çok sayıda simge yazmak için), yalnızca ilk tuşa basıldığında (cümlelerin başına büyük harf eklemek için).

Windows 10 erişilebilirlik araçları içinde, Yapışkan Tuşlar gibi birçok faydalı kullanım ayarı yer alıyor.

Yapışkan Tuşlar can sıkıcı olabilse de, bilgisayar kullanma konusunda birçok kişiye yardımcı bir özellik. Onlara ihtiyacınız yoksa, kolayca kapatabilir ve işinize geri dönebilirsiniz. Yapışkan Tuşları kapatma ve diğer merak edilen özellikler işte bu şekilde.