in

Windows 10, iOS 14 ve Chrome, Çin’de düzenlenen hack yarışmasında hack’lendi

Yazılımlar, Çin'de düzenlenen hack yarışması ile hacklendi
Yazılımlar, Çin'de düzenlenen hack yarışması ile hacklendi

Geleneksel olarak Çin’de düzenlenen hack yarışması bu yıl da enteresan olaylara sahne oldu. Yarışmaya katılan hacker’lar, aralarında Windows 10, iOS ve Chrome’un da yer aldığı önemli yazılımları hacklemeye çalıştı. Tianfu Kupası olarak isimlendirilen etkinlikte, başarılı yarışmacılar binlerce dolar ödülle ödüllendirildi.

Teknolojinin en önemli merkezlerinden bir tanesi olan Çin bugün oldukça önemli bir etkinliğe sahne oldu. Ülkenin en büyük ve en önemli hack yarışması Chengdu şehrine, onlarca hacker’ın katılımı ile gerçekleştirildi. Tianfu Kupası olarak isimlendirilen etkinlikte toplamda 15 hacker grubu yarıştı.

Yarışmacılara, seçilen bir hedefi orijinal bir açık kullanarak hacklemek için üç adet beş dakikalık süre hakkı tanındı. Seçilen hedefler arasında, iOS 14 işletim sistemli iPhone 11 Pro, Android işletim sistemi ile çalışan Samsung Galaxy S20, Windows 10 v2004, Ubuntu, Chrome, Safari, Firefox, Adobe PDF Reader, Docker, VMWare EXSi, QEMU, TP-Link ve ASUS yönlendirici aygıtı gibi yazılım ve donanımlar yer aldı.

Yarışmada kullanılan tüm açıklar, batıda iki binli yılların sonlarından bu yana devam eden Pwn2Own hack yarışmasının kurallarına riayet edilerek, yazılım sağlayıcılara bildirildi. Ayrıca bu hataların yamaları da, her Tianfu Kupası ve Pwn2Own yarışmasında olduğu gibi, önümüzdeki gün ve haftalarda yayınlanacak.

Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da yarışmayı Çinli teknoloji devi Qihoo 360’tan gelen bir ekip kazandı. Ekip tarafından kazanılan ödül miktarı, tüm ödülün neredeyse üçte ikisini oluşturdu. Verilen bilgilere göre Qihoo 360 ekibi, bu yıl verilen toplam 1.210.000 doların, 744.500’ünü eve götürmeyi başardı. Yarışmanın ikincisi AntFinancial Lightyear Security Lab, üçüncüsü ise Pang oldu.

Hacker’lar, Çin’de düzenlenen hack yarışması ile, yazılım devlerini hack’ledi

Geleneksel olarak Çin’de düzenlenen Tianfu Kupası, bu yıl da oldukça ilginç görüntülere sahne oldu. Hacker’lar, büyük yazılım devlerini, orijinal açıklarla hack’lemeyi başardı. Hack saldırıları yalnızca her biri beş dakikalık üç deneme ile gerçekleştirildi. Yarışmacılar tarafından keşfedilen açıklar, yazılım devlerine ayrıntılı bir şekilde rapor edildi. Dev şirketler aralarında Windows 10, iOS ve Chrome’un da yer aldığı yazılımları, önümüzdeki günlerde yapacakları yamalarla güçlendirecek ve bu açıkları kapatacaklar.