in

YemekSepeti’nde bisikletli kurye dönemi

yemek sepeti kurye

Yemeksepeti, yeni neslin hayat tarzına kolayca entegre edebilecekleri iş modelleri yaratma motivasyonuyla “Vale Bisikletli Kurye” projesini hayata geçirdi. Eylül ayında İstanbul-Caddebostan’da başlayan uygulama hem çevre dostu bir iş modeli olarak öne çıkarken hem de hem üniversite öğrencilerine ve gençlere ek gelir sağlayarak istihdam yaratıyor. İstanbul-Caddebostan’da başlayan “Vale Bisikletli Kurye” uygulaması, öncelikle İstanbul’da ve sonrasında diğer şehirlerde bisiklet kullanımına uygun bölgelerde yaygınlaşacak.

Türkiye’nin ilk ve en büyük çevrimiçi yemek siparişi sitesi Yemeksepeti, “Artık hiçbir lezzet ulaşılmaz değil” mottosuyla 2016 yılında başlattığı kurye ağı Yemeksepeti Vale ile yeni uygulamalar geliştirmeye devam ediyor.

Gençlerin hayat tarzlarına kolayca entegre edebilecekleri iş modelleri üretme saikiyle yola çıkan Yemeksepeti, “Vale Bisiklet Kurye” uygulamasını hayata geçirdi. Eylül ayında İstanbul-Caddebostan’da pilot uygulaması başlayan “Vale Bisikletli Kurye”, çevre dostu bir iş modeli olarak öne çıkarken üniversite öğrencilerine ve gençlere ek gelir kaynağı yaratıyor.

Ofis hayatını sevmeyen gençlere ek gelir imkanı

Yemeksepeti İş Geliştirme Direktörü Mert Baki, dünyada birçok örneği bulunan fakatTürkiye’de bisiklet yollarının ve bisiklet kullanım oranın az olmasından operasyonu zor olan bisikletli kurye uygulaması ile sektöre yeni bir bakış açısı getirmeyi amaçladıklarını vurgulayarak ekledi:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Google arama sonucundan yemek siparişi başladı

“Bu model özelikle üniversite öğrencilerine ve gençlere ek gelir sağlama konusunda dünyada da öne çıkıyor. Ek gelir elde etmek isteyen gençler bu iş modeline ilgi duyuyorlar. Üstelik ehliyete de ihtiyaçları yok. Özelikle üniversite öğrencilerinden oluşan bisikletli kurye ekibimiz, haftanın 4 günü, günde 4 saat çalışarak hem saatlik hem de sipariş başına kazanç elde ediyorlar. Ekibimiz çalışmak istedikleri günleri ve saatleri kendileri belirleyerek bir nevi kendi işlerinin patronu oluyorlar. Sigortalı çalışanlardan oluşan bisikletli kurye ekibimize sipariş teslimatı için gerekli olan bisiklet, mont, kask, telefon, çanta gibi tüm ekipmanları da sağlıyoruz.”

Bisikletli kuryeler ile daha hızlı bir hizmet

İstanbul-Caddebostan’da başlayan Vale Bisikletli Kurye uygulaması, öncelikle İstanbul’da ve sonrasında diğer şehirlerde bisiklet kullanımına uygun bölgelerde yaygınlaşacak.

Bisikletli kurye uygulaması ile belirlenen bölgelerde odaklı bir operasyon yürüttüklerini belirten Baki, “Bisikletli kurye ekibimiz daha geniş bir alanda birçok siparişi teslim etmek yerine daha dar bir bölgede daha az sipariş teslim ederek daha hızlı bir teslimat gerçekleştiriyorlar. Aynı zamanda bisikletli kuryeler tüm Delivery Hero bünyesinde yer alan teslimat firmalarında olduğu gibi siparişleri ve teslimat detaylarını görebilmek için bir aplikasyon kullanıyorlar. Kuryeler, kullandıkları aplikasyon içinde bisiklet tanımlaması yaparak maksimum 1 km mesafeli siparişleri teslim ediyorlar. Böylelikle hızlı bir şekilde siparişler teslim ediliyor.” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Yemeksepeti Lezzet Ajandası 2019 verilerini açıkladı

Çevre dostu iş modeli

Kısa mesafeli teslimatlarda bisikletli kurye kullanımı ile hava kirliliği, karbon ayak izi ve gürültünün azaltılması hedefleniyor. Şirket aynı zamanda, bisikletli kurye sayısını artırarak hem trafikteki motorlu araç sayısını hem de çevresel etkileri azaltmayı hedefliyor.