in

Yemeksepeti’nde sebze trend raporu

Yemeksepeti, dünyada her yıl 17 Haziran’da kutlanan ‘Dünya Sebze ile Beslenme Günü’nde kullanıcılarının sebze ve baklagil yemeklerine olan tutkusunu araştırdı. Geçtiğimiz yılın ilk altı ayıyla karşılaştırıldığında bu yılın ilk yarısında kullanıcıların sebze ve baklagil yemeklerine olan artan ilgisi sipariş oranlarına da yansıdı.

Sipariş sayısında yüzde 80 artış gözlemlenirken, sebze yemeklerine günlük ortalama 20 TL harcandı. Sebzede favori ilk 5 yemek ise; ıspanak, kuru fasulye, sebzeli wrap, taze fasulye ve mücver oldu.

Geleneksel sebze yemeklerinin arasından sıyrılarak siparişlerde üst sıralarda yer almayı başaran lezzet ise Japon mutfağının yeşil soya fasulyesi edamame oldu. Yılın ilk yarısında sebze yemeklerini sipariş edenlerin günlük ortalama sepet tutarı 20 TL olurken, kadınların sebze yemeklerine eğiliminin erkeklere göre daha fazla olduğu ortaya çıkıyor. Yılın ilk yarısında sebze yemeklerini sipariş eden kadınların oranı yüzde 54 olurken, erkeklerin oranı ise yüzde 46’da kaldı.

Her yaş grubundan insanın sipariş ettiği ev yemeklerini az bir farkla da olsa 29-33 yaş gurubundakilerin daha fazla sipariş verdiği görüldü. Ayrıca sipariş genelinde hafta sonuna kıyasla hafta içinin çok daha fazla olduğu kaydedildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Yemek.com "Ya Sen Yapsan" projesi ile bir ilke imza attı