in

Yeni Kindle’ı görme engelliler de kullanabilecek

Amazon’un e-kitap okuyucusu Kindle’ın yeni modeli, 2011’de terk ettikleri metni konuşmaya çevirme özelliğini geri getiriyor.

Eski modellerdeki kulaklık girişi ya da hoparlör ile text to speech özelliğini kullanarak metinler sesli okunabiliyordu. Ancak 2011’deki Kindle Touch bu özelliği taşıyan son model oldu. Fire tabletlerin çıkışı ile özelliğe Kindle’larda yer verilmemeye başlandı.

Sekizinci nesil Kindle’ın reklam açık modeli 79,99 dolar fiyata sahipken, reklamsız kullanmak isteyenler 99,99 dolar ödeyecek. 6 inçlik e-mürekkep ekrana sahip model, Paperwhite gibi bir aydınlatmaya sahip değil.

Siyah ve beyaz renklerde satılacak olan yeni Kindle, dokunmatik 167 ppi yoğunluktaki dokunmatik ekranın yanı sıra, internete bağlanmak için de Wi-Fi özelliğine sahip. İki kata çıkartılan belleği 4 GB depolama alanı olan Kindle’daki en çarpıcı yenilik, Bluetooth desteği olması.

Bluetooth, Kindle’lar için yeni bir özellik. Ayrıca 2015 yılında Fire tabletlerle hayatımıza giren VoiceView adlı konuşma teknolojisi de cihazda mevcut. Bu özellik ile menüdeki dolaşım ögelerini ya da diğer arayüz işlevlerini sesli olarak dinlemek mümkün.

Bluetooth bağlantısı da cihazın hoparlörlerle eşleştirilmesini sağlıyor. Bu, görme engelliler için biraz zorlu bir eşleştirme süreci anlamına gelse de, içeriklerin okunabilecği anlamına geliyor.