in

Yeni Palahniuk uyarlaması Lullaby Kickstarter’dan

Chuck Palahniuk’un beyaz perdeye taşınan kitap sayısı, Kickstarter vesilesiyle üçe çıkıyor. 2002’de yayınlanan Lullaby, Fight Club (1996 kitap / 1999 film) ve Choke (2001 kitap / 2008 film) arasına katılıyor.

Bu filmi diğer iki filmden farklı kılan iki temel nokta var. Birincisi projenin kitle fonlama sistemi üzerinden finansman toplaması. Yapımcı Josh Leake, büyük bir stüdyoyu kitaba ikna etme mücadelesine girişmek istemiyor. Palahniuk ve Fight Club’ın hayran kitlesini harekete geçirmenin çok daha kolay olacağına karar veriyor ve projeyi Kickstarter’a taşıyor. Kikcstarter’da fonlanan Inocente adlı belgeselin 2013 En İyi Kısa Belgesel Oscar’ını kazanmayı başardığını hatırlatalım.

Leake, Palahniuk’un da bizzat içinde yer alacağı bu projeyi, pazar kaygılarından kaynaklanan stüdyo müdahaleleri olmadan kotarabilme fikrinin cezbediciliğini saklamıyor. Sonuçta; 100 bin dolarlık hedef rahatlıkla tutturuldu, hatta fon, bu yazı yazılırken ve kampanyanın bitmesine 21 saat kala 370 bin doları geçmişti.

Soldan Sağa:
Soldan Sağa: Josh Leake (yapımcı), Andy Mingo (yönetmen) ve Chuck Palahniuk

Bu hızlı ve yüksek desteğin de sebebi olan ikinci temel nokta ise Palahniuk’un sinema uyarlaması için senaryoyu da yazıyor olması. Daha önceki filmlerde bunu yapmayan Palahniuk, Fight Club 2 (cizgi roman) projesi ile görselliği düşünerek yazma işine kendini verebildiğini ve senaryo uyarlamasını da yapmak için arzulu olduğunu söylüyor. O kadar ki Lullaby’in de yönetmenliğini yapacak olan Andy Mingo ile projenin tanıtımı için kamera karşısına geçip bağış istemekten de geri kalmıyor. Andy Mingo, 2014’te hiç de fena olmayan bir Palahniuk uyarlaması olan Romance kısa filminin de yönetmenliğini yapmıştı. Üstüne koyarak gideceğine inanmak istiyoruz çünkü 2008 tarihli The Iconographer filmi pek iç açıcı gözükmüyor.

Kitaba gelecek olursak; Palahniuk, bir cinayete kurban giden babasının katilinin davası sırasında, idam istemi ile yargılanıp yargılanmama sorusu ile karşı karşıya kalınca hikayenin kafasında oluşmaya başladığını söylüyor. Hikaye, ailesi gizemli bir şekilde hayatını kaybetmiş başarılı bir gazeteci Carl Streator etrafında şekilleniyor. Nedeni belirsiz bebek ölümlerini araştıran Streator; bu ölümler, ailesinin ölümü ve kadim bir şarkı/ninni ile bir bağlantı kuruyor ve hikaye her adımda daha da karararak ilerliyor.

Kadro konusunda henüz hiçbir bilginin olmadığı filmin çekimlerinin bu yıl sonunda tamamlanması, çekim sonrası sürecin 2017’nin tamamanı kaplaması ve filmin 2017 sonu 2018 başı gibi vizyona girmesi planlanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Vaşington polisi Kickstarter dolandırıcısının peşinde