in

Yerli yazılımda Türkiye’nin lideri, dünyada büyüyor

THY sadakat programı Miles & Smiles’ın arkasındaki yazılımı üreten ve havacılık yazılımları alanında Türkiye’nin ilk, dünyanın ise beşinci teknoloji firması olma özelliğini taşıyan Hitit; tamamı yerli ve yenilikçi yazılımları ile sektöründe bir dünya markası olma yolunda hızla ilerliyor.

Türkiye’den Pegasus ve Onur Air’in havacılık yazılım çözümlerini yapan Hitit, dünyada da Afganistan, Almanya, Angola, Gana, Fransa, Kazakistan, Kırgızistan, Mısır, Namibya, Nijerya, Suudi Arabistan, Pakistan, Ürdün, Tanzanya, Tunus, Türkmenistan ve Yunanistan olmak üzere 17 farklı ülkeden 21 havayolu firmasına yazılım çözümleri ihraç ediyor. Bir Türk markası olarak havayolu firmalarının; rezervasyon, biletleme, check-in, yolcu kalkış kontrolü, ekip planlama, sadakat yönetimi, tarife ve ekip planlama, charter uçuşları, gelir-gider muhasebesi, kurumsal iletişim ve mobil uygulama alanlarındaki tüm ihtiyaçlarını, tamamı yerli yazılım çözümleri ile karşılıyor.

Her yıl havayolu iş ortaklarının sayısını arttıran Hitit, 2018 yılında dünyanın çeşitli kesimlerinden önemli anlaşmalara imza attı. Afganistan’dan Kam Air, Gana’dan Passion Air ile çalışmaya başlayan Hitit, Pakistan’ın en büyük havayolu firması olan Pakistan Uluslararası Havayolları’nı (PIA) bünyesine dahil etti. 2019 yılında farklı coğrafyalardan en az beş yeni havayolu firmasını müşteri portföyüne katmayı hedefleyen Hitit, dünyada Türk teknolojisi ile uçan havayolları sayısını arttırmayı amaçlıyor.

PIA’nın teknoloji sağlayıcısı olan Hitit, bu anlaşma sonucunda Pakistan pazarındaki genişlemesini K2 Airways ile yaptığı anlaşma ile genişletti. 2019 yılının başında kurulan yeni iş ortaklığı ile Hitit, Pakistan pazarındaki en büyük havayolu yazılımı sağlayıcısı konuma ulaştı.

Ödüllü yazılım

25 yıl boyunca sektördeki çalışmaları gerek firma düzeyinde gerekse bireysel bazda birçok ödüle layık görülen firma, 2018 yılında üç farklı ödül kazandı. “Avrupa’nın Lider PSS (Yolcu Servis Sistemleri) Sağlayıcısı” ve “En İyi Online Havayolu Yolcu Rezervasyon Sistemi” ödüllerini kazanan Hitit’in aynı zamanda Genel Müdürü Nur Gökman da teknoloji alanında “Yılın Kadın CEO”su seçildi. TİM 500 Büyük Hizmet İhracatçısı sıralamasında 2017 rakamlarına göre yapılan en son sıralamada ülke genelinde 194., yazılım sektöründe de sekizinci sırada olan Hitit; 2019 yılında 25. yılını geride bırakırken dünya pazarında var olmakla kalmayıp, aynı zamanda trendleri belirleyen bir pazar oyuncusu haline geldi.

Havacılık sektörü küresel çapta destekleniyor

Havayolu yazılımları alanında, bir Türk markası olarak yakaladığı küresel başarıyla büyümeye devam eden Hitit; sektörün devamlılığı ve geleceği için de üzerine düşeni yapmaya devam ediyor. Katıldığı ve düzenlediği etkinliklerle birikim, uzmanlık ve donanımını paylaşan Hitit havacılık yazılımı sektöründe Türkiye’nin ismini duyurmayı sürdürüyor. Yıl boyu düzenlenen pek çok fuar, konferans ve sempozyuma sponsor olan Hitit, aynı zamanda Türkiye’yi de havacılık sektörünün önemli buluşma noktalarından biri haline getiren Partner’s Event’e ev sahipliği yapıyor. 12-14 Haziran 2019 tarihinde Kapadokya’da 25. yıla özel olarak düzenlenecek olan Partner’s Event, birçok farklı ülkeden havacılık sektörü profesyonellerini bir araya getirecek ve havacılık sektörüne dair önemli konu başlıklarının ile yenilikçi teknolojilerin ele alındığı bir organizasyon olacak.

Topluma katkı öncelikli 

Topluma katkıyı kurum kültürünün önemli bir parçası olarak gören Hitit; Uçan Raketler adını verdiği sosyal sorumluluk projesini hayata geçirdi. Türkiye Masa Tenisi Federasyonu ile birlikte geliştirilen “Uçan Raketler” projesiyle; çocukların küçük yaşlardan itibaren masa tenisi sporu ile buluşturulması, masa tenisi sayesinde sağlıklı yaşam ve düzenli spor yapma alışkanlığı kazanmaları amaçlanıyor. Pilot uygulaması Eylül 2018’de Çorum’da yapılan Uçan Raketler kapsamında; 55 okula masa tenisi masası ve malzemesi sağlandı. Projenin önceliğini, gerekli ekipmanları olmadığı için öğrencilerini masa tenisiyle buluşturma imkanı bulamayan devlet okulları oluşturuyor. Ayrıca proje vasıtasıyla ekipman desteğinin yanısıra, okullardaki öğretmenlere de ücretsiz antrenörlük eğitimi verilerek, öğrencilerin düzenli bir şekilde masa tenisi oynamaları teşvik ediliyor.

İlk yıl Çorum’da 55 okuldaki öğretmene antrenörlük  kursu sağlanan proje ile 11.000 çocuğa ulaşılmış oldu. Projenin ikinci ayağı, dünya masa tenisi günü olan 6 Nisan’da Isparta’da gerçekleştirilecek.