in

Yoksulluğa bitcoin’le çare ararken hapse girdiler

Kötü ekonomi sonucu, birçok Venezuelalı umudu Bitcoin madenciliğinde buldu! İşi abartanlar ise artık tutuklu.

Venezuela’da ekonominin kötü oluşu, işsizliğin yüzde 20’yi aşacağı yönündeki tahminler, insanları umutsuzluğa iterken, çareyi Bitcoin madenciliğinde bulanların sayısı azımsanmayacak miktarda.

Hükümetin 100 Bolivar banknotlarını toplamak için yaptığı planlar, ulusal protesto gösterilerine yol açarken, geçen yılın enflasyon oranı tahminleri yüzde 320 ile yüzde 760 arasındaydı. Bu durum, Bitcoin/Bolivar kurunu da artırdı ve madenciliği cazip hâle getirdi.

Şifreli dijital bir para birimi olan Bitcoin, belirli yazılım algoritmaları ile oluşturulabiliyor. Yazıyı yazdığımız sırada, 1 bitcoin, 3575 liraya denk geliyordu. Bitcoin oluşturmak yaygınlaştığı için artık güçlü sistemlerin kesintisiz çalışmasına ihtiyaç var. Venezuela’da ise hükümetin fiyat kontrolleri sebebiyle sık sık elektrik kesintileri yaşanıyor. Bu yüzden madencilik adı verilen bu işlemleri yapanlar, sanayi bölgelerine kaymış durumda.

Diğer yandan, Bitcoin madenciliği sosyalist ülkelerde çok popüler, çünkü hükümet düzenlemeleri nedeniyle elektrik maliyetleri düşük.

Tutuklanan dört kişinin suçu, Güney Amerika’daki elektrik şebekesinin bütünlüğünü tehdit etmek ve kaçak elektrik kullanmak. Ülke polisi haberi web sitesinde de doğrularken, şebekeyle ilgili fotoğrafları da Twitter hesabından paylaştı.

Yaşları 25 ile 57 arasında değişen dört kişinin toplam 300 cihaz kullandığı, bunlar içinde Antminer S4, SP31 Yukon, Bitmain gibi modeller olduğu belirtiliyor.

Yakalandıkları Cúcuta adlı şehirde, dijital şifreli para birimleri için bir karaborsa oluşmuş durumda ve burada, Bitcoin’in yanı sıra, başka para birimleri de geçiyor.