YouTube, iklim değişikliği karşıtı reklamları engelleyecek

YouTube'un yeni politikası, iklim değişikliği hakkında yanlış bilgi yayan videoların reklamlarını engelleyecek.

YouTube, iklim değişikliği karşıtı reklamları engelleyecek

YouTube artık iklim bilimi hakkında yanlış bilgilere karşı önlemler alacak. YouTube, iklim değişikliğinin sahte olduğunu iddia eden videolar da dahil olmak üzere, iklim değişikliğiyle ilgili “yerleşik bilimsel fikir birliğini” reddeden içerikler için reklamları ve para kazanmayı yasaklayan yeni bir politika hazırladı. YouTube, politikayı Kasım ayından itibaren uygulamaya başlayacak.

YouTube reklam politikasını değiştiriyor

YouTube’a göre, neden yanlış olduklarını veya insanların neden ilgili sahtekarlıklara yenik düştüğünü analiz etme perspektifinden iklim değişikliğini inkar iddialarını ele alan videolardan reklamları kaldırmayacak. Ancak iklim değişikliği dezenformasyonunu gerçekmiş gibi sunan videolarda bu karar uygulanacak.

YouTube, iklim değişikliği karşıtı reklamları engelleyecek

YouTube: “Google reklamverenleri, yayıncıları ve YouTube içerik oluşturucuları için, iklim değişikliğinin varlığı ve nedenleri konusunda köklü bilimsel fikir birliğine aykırı olan içeriklerin reklamlarını ve bu içeriklerden para kazanmayı yasaklayacak yeni bir para kazanma politikası duyuruyoruz.”

YouTube’un gerçek kişi incelemeleriyle birlikte otomatik araçlar, hangi videoların reklamlarının etkinleştirilmesi gerektiğine ve hangilerinin gelirden mahrum bırakılacağına karar verecek. Reklamlardaki bu değişiklik, YouTube’un aşı dezenformasyonunu yayan videoları yasaklamaya karar vermesinden sonra geldi.

Exit mobile version