in

Youtube mobil uygulaması yeni güncelleme ile bir dizi yeni özellik kazandı

Youtube mobil yeni güncelleme pek çok özellik kazandı

Youtube mobil uygulaması için yeni bir güncelleme yayınladı. Kullanıcı deneyimini iyileştirmeye yönelik çok sayıda özellik ile birlikte gelen yeni sürüm, video bölümlerini liste halinde görme, daha gelişmiş bir oynatma sayfası, tam ekrana giriş ve çıkışı kolaylaştırma, uyku hatırlatıcı ve önerilen eylemler gibi imkanlar sunuyor.

Youtube bugün, mobil cihazlar için geliştirdiği uygulamada bir dizi yenilik yaptığını duyurdu. Yeni güncelleme ile birlikte, Youtube uygulaması çok daha kullanışlı bir hale geliyor. Şirket tarafından verilen bilgilere göre uygulamada bazı öğelerin yerleri değişiyor. Bununla birlikte bazı kullanışlı yenilikler de kullanıcıların kullanımına sunuluyor.

Bu özellikler arasında, video bölümlerini liste halinde görme, alt yazıyı daha kolay açıp kapatma, tam ekran ve normal ekran arasında daha kolay geçiş yapma, otomatik oynatma seçeceğinin ekranın üst kısmına taşınması, uyku hatırlatıcı ve önerileri eylemeler gibi bazı özellikler ve yenilikler bulunuyor. İşte Youtube mobil uygulaması için yapılan yeni güncelleme ile birlikte kullanıcılara sunulan yeni özellikler.

Yeni güncelleme ile Youtube mobil uygulamasına gelen özellikler

Video bölümlerini listeleme

Bilindiği üzere Youtube, geçtiğimiz Mayıs ayında, içerik oluşturucuların videolarını bölümlere ayırmasına ve bu bölümlere başlıklar vermesine imkan tanımıştı. Bu imkan yeni güncelleme ile birlikte, çok daha kullanışlı bir hale geldi. YouTube mobil uygulamasına eklenen Video Bölümleri özelliği sayesinde, videodaki bölümler liste halinde görüntülenebiliyor. Bu sayede kullanıcılar, videonun diledikleri herhangi bir bölümüne çok daha hızlı bir şekilde erişim sağlayabiliyorlar.

Video’daki bölümlerini bir listesini görmek isteyen kullanıcıların, oynatıcıdaki bir bölüm başlığında dokunması yeterli oluyor. Ekranda küçük resimler ve başlıklar halinde, videodaki bölümlerin bir listesi beliriyor.

Daha gelişmiş oynatma sayfası

Youtube mobil uygulaması yeni güncelleme ile bir dizi yeni özellik kazandı

Youtube mobil uygulaması için yapılan yeni güncelleme, oynatma sayfası ile ilgili de bazı yenilikleri beraberinde getiriyor. Oynatma sayfasında yapılan ilk değişiklik, ekranın üst kısmına eklenen altyazı simgesi. Bu simge ile birlikte videoya ait altyazıyı açmak ve kapatmak çok daha hızlı ve kolay bir hale geliyor.

Ayrıca otomatik oynatma düğmesi daha kolay bir erişim için ekranın üst kısmına taşınıyor. Kullanıcılar videoların otomatik olarak oynatılıp oynatılmayacağını bu düğme aracılığı ile belirleyebiliyorlar. Verilen bilgilere göre bu özelliğin masaüstü testleri de başlamış durumda.

Gelişmiş hareket kontrolleri

Youtube uygulamasına gelen yeni özellikler arasında, tam ekrana geçişi ve çıkışı kolaylaştıran bir dizi yeni hareket kontrolleri de yer alıyor. Bu kontroller ile birlikte herhangi bir videoda tam ekrana geçmek isteyen kullanıcı, ekranı parmağıyla yukarı doğru kaydırdığında, video tam ekran olarak oynatılıyor. Bu işlemin tam tersini yapmak için ise, tam ekranda ekranı aşağı doğru kaydırmak yeterli oluyor. Son olarak kullanıcılar geçen süreyi mi yoksa kalan süreyi mi görmek istediklerini kolay bir şekilde değiştirebiliyor.

Önerilen eylemler

Youtube mobil uygulaması yeni güncelleme ile bir dizi yeni özellik kazandı

Youtube mobil uygulaması için yapılan yeni güncelleme ile birlikte gelen özelliklerden bir tanesi de önerilen eylemler. Bu özellik, video izleme deneyimini iyileştirmek adına kullanıcıya bir takım önerilerde bulunuyor. Örneğin videoyu daha iyi izleyebilmeniz için ekranı döndürmenizi veya VR başlığını takmanızı öneriyor. Youtube’un önümüzdeki dönemlerde daha başka önerilen eylemler de sunması bekleniyor.

Uyku hatırlatıcı

Youtube mobil uygulamasına eklenen bir diğer yeni özellik ise uyku hatırlatıcı. Kullanıcılar belirledikleri bir vakit için bir uyku hatırlatıcı kurabilecekler. Belirlenen zaman geldiğinde, ekranda bir uyarı penceresi açılacak.