YouTube Shorts Beta, mart ayında yayında olacak

YouTube Shorts Beta, yeni özelliklerle Mart ayında yayında

YouTube, içerik oluşturucular ve kullanıcılar için yeni özelliklerin yanı sıra Shorts Beta’nın Mart 2021’de kullanıma sunulacağını duyurdu. YouTube Shorts Beta, kullanıcıların güvenilir ve tanınmış içerik oluşturuculardan doğrudan YouTube üzerinden alışveriş yapmasına olanak tanıyan yeni bir entegre alışveriş biçiminin beta testidir.

Uzmanlar, YouTube’un gelişen e-ticaretten yararlanarak para kazanmanın yeni yollarını aradığını ve en tanınmış YouTuber’ların sunduğu fırsatları kullanacağını söylüyor. Şirket, bu özelliğin lansmanı için kesin tarih vermiyor ancak 2021’de daha sonra olacağını söylüyor.

YouTube Shorts beta Mart 2021’de yayınlanacak

Shorts özelliği Hindistan’da halihazırda mevcut. Bu, içerik oluşturucuların TikTok veya Reels gibi kısa video içeriklerini kaydetmelerine olanak tanıyan yeni bir formattır.

Yakında Amerika Birleşik Devletleri’ne de beta modu gelecek. YouTube, bu özelliğin bu yılın sonlarında Avrupa’ya da gelip gelmeyeceğini açıklamadı. Bu hamle ile şirket, çok daha fazla içerik oluşturucunun kısa videolar oluşturmak için araçlara erişmesine izin verecek. Bu, TikTok’un veya Instagram’ın Reels hamlesinin kopyası mı olacak?

Yeni özellikler

Canlı yayınlardaki Super Chat ve Super Stickers seçeneklerine ek olarak YouTube, kullanıcılara içerik oluşturucuları desteklemek için başka bir yol sunan Claps adlı yeni bir özellik ile kullanıcı deneyimini genişletiyor.

Kullanıcılar, takip ettikleri YouTuber’lara çıkartmaların yanı sıra alkışlar gönderebilirler ve bu alkışlar bir miktar paraya mal olacak. Bu yeni özellik geçtiğimiz sene Amerika Birleşik Devletleri, Meksika, Avustralya, Brezilya, Hindistan, Japonya, Güney Kore ve Yeni Zelanda için duyurulmuştu.

Kullanıcı deneyiminde yeni adımlar

Geçen yıl YouTube, kullanıcıların videolarda gezinmesini kolaylaştırmak için video bölümleri tanıttı ve bunları otomatik olarak eklemek için özelliği genişletecek.

Ayrıca VR uygulamasının ana sayfasında yeniden tasarlanmış bir deneyim olacak, kendi oynatma listelerini oluşturan kullanıcılar için yeni özellikler, ebeveynler için yeni araçlar ve ana platformdan YouTube’a dahil edilmek üzere video ve kanal seçme seçeneği de dahil olacak. Çocuklar ve platform kullanıcılarının başkaları tarafından oluşturulan oynatma listelerini keşfetmesini kolaylaştıracak.

Exit mobile version