in ,

Zoom-bombing artık ABD’de federal bir suç

zoom bombing abd'de artık bir suç

Video konferans uygulaması Zoom, bilgisayar korsanlarının hedefi haline geldi. Zoom-bombing olarak adlandırılan ve son günlerde sıkça tartışılan siber saldırılar, ABD’de federal bir suç olarak sayılacak.

Küresel koronavirüs salgınının ardından uzaktan çalışmak zorunda kalan milyonlarca kişi, ekip üyeleriyle iletişimi sürdürmek adına video konferans uygulamalarına yöneldi. Zoom da bu uygulamalar arasında. Salgından önce 10 milyon aktif kullanıcısı olan Zoom’un, şimdi 200 milyonun üzerinde aktif kullanıcısı var. Bilgisayar korsanları ve troller, Zoom ile video görüşmeleri yapıldığı esnada katılımcılara yetişkin içerik ya da nefret görüntüleri göstermek için, özel görüşmeleri istila etmeye başladı. Popüler bir hale gelen video konferanslara yönelik saldırılarda, korsanlar ve troller genellikle Zoom’u hedef aldığı için ‘Zoom bombalama’ anlamına gelen Zoom bombing terimiyle gündemde.

‘Saldırıların komik olduğunu mu düşünüyorsunuz?’

Başkalarının düzenlediği çevrimiçi bir toplantıya izinsiz olarak erişenler, bunun yasal sonuçları ile karşılaşacağı yönünde uyarıldı. Michigan eyaletinin yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, halka açık bir toplantıyı aksatma, bilgisayara izinsiz girme, suç için bir bilgisayarı kullanma, nefret, sahtekarlık ya da tehdit edici bir iletişim dili içerme cezalarının para ve hapis cezası ile cezalandırılacağı ifade edildi.

Doğu Michigan Bölgesi’nden bir avukat olan Matthew Schneider, Zoom bombalama saldırılarıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Zoom bombing saldırılarının komik olduğunu mu düşünüyorsun? Tutuklandıktan sonra da ne kadar komik olduğunu görelim! Michigan’da bir telekonferans ya da halka açık bir toplantıya müdahale ederseniz, federal, eyalet veya yerel kolluk kuvvetleri kapınızı çalabilir!” dedi.

Zoom’da güvenliği sağlamak için ipuçları

Konuyla ilgili yapılan açıklamada avukat Schneider, Zoom toplantılarında güvenliği sağlamak için atılabilecek adımları da paylaştı. Avukat, açıklamasında şu önerileri sundu:

  • Toplantıları herkese açık hale getirmeyin
  • Genel sosyal medya içeriklerinizde, video konferans bağlantılarını paylaşmayın
  • Zoom’da ekran paylaşımı seçeneklerini yönetmeyin
  • Yalnızca toplantı sahibinin bu özelliği kullanmasına izin verin
  • Tüm kullanıcıların yazılımlarını en son sürüme güncellediğinden emin olun.

Kullanıcı sayısında ciddi bir artış yaşanan ve son günlerin en popüler platformları içinde yer alan Zoom’un, gizlilik ve güvenlikle ilgili konularla da gündeme geliyor. Şirket, önümüzdeki 2 aylık süreçte tüm odağını, gizlilik konusundaki endişeleri gidermek için harcayacağını paylaşmıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Zoom için yeni problem: Windows 10 ağ giriş bilgileri tehlikede