in

Zoom, risk altındaki toplantı bildirimi özelliği ile, Zoombombing saldırılarına karşı uyaracak

Zoom risk altındaki toplantı bildirimi özelliği ile geldi
Zoom risk altındaki toplantı bildirimi özelliği ile geldi

Zoom, bugün yayınladığı yeni güncelleme ile birlikte risk altındaki toplantı bildirimi isimli yeni bir özelliği daha kullanıcılarına sundu. Verilen bilgilere göre, sistem Zoombombing adı verilen ve çevrimiçi toplantıların kesintiye uğramasına neden olan herhangi bir saldırıyı tespit ettiğinde, kullanıcıları otomatik olarak uyaracak.

Popüler video konferans uygulaması Zoom, yayınladığı yeni güncellemeler ile birlikte, kullanıcılarına yeni özellikler sunmaya devam ediyor. Koronavirüs salgını ile birlikte yüz milyonlarca kullanıcıya ulaşan platformun, geliştirdiği son özellik ise, Risk Altındaki Toplantı Bildirimi (At-Risk Meeting Notifier) adını taşıyor.

Verilen bilgilere göre bu yeni özellik, Zoombombing adı verilen saldırılara yönelik olarak sunuluyor. Söz konusu saldırılar, kötü niyetli kişilerin hiç tanımadıkları kullanıcıların sanal konferans odalarına girmesi ve ekran paylaşım özelliği ile diğer kullanıcılara şiddet veya cinsel içerikli videolar izletmesi ile gerçekleşiyor.

Zoom’un arka uç sunucularında çalışan, sosyal medya ve diğer sitelerdeki yayınları sürekli olarak tarayan yeni özellik sayesinde, bu tür bir saldırının önüne geçilebiliyor. Sistem yaptığı araştırmalar ve taramalar neticesinde, saldırı riski altında bulunan bir konferans tespit ettiğinde, bunu konferansı düzenleyen kullanıcılara bir e-posta aracılığı ile haber veriyor.

Zoom, Risk Altındaki Toplantı Bildirimi ile Zoombombing saldırılarına son verecek

Zoombombing olarak isimlendirilen bu saldırılar, yıl başından bu yana Zoom için en büyük problemlerden biri olarak nitelendiriliyor. Zira troller ve kötü niyetli kişiler Zoombombing saldırıları ile, tanımadıkları veya sabote etmek istedikleri konferanslara dahil olup, ekran paylaşım özelliği ile, katılımcılara pornografik veya şiddet içerikli görüntüler izletebiliyorlar. Bu da Zoom kullanıcıları için oldukça can sıkıcı bir durum olarak öne çıkıyor.

Zoombombing saldırıları genellikle, katılımcılardan birinin, konferans linkini sosyal medya, Reddit veya Discord üzerinden paylaşması ile gerçekleşiyor. Bu bağlantıyı kullananlar, konferansı kesintiye uğratmak adına bu toplantılara dahil oluyorlar. Özellikle okul ve işlemler tarafından gerçekleştirilen sanal toplantılar sırasında bu yöntem çokça kullanılıyor. Zoom, Mart ayından bu yana oldukça yaygın bir fenomen haline gelen Zoombombing saldırılarını, Risk Altındaki Toplantı Bildirimi ile azaltmayı ve kullanıcıları bu duruma karşı uyarmayı amaçlıyor.