Teknoloji

1 milyar Android cihaz artık güncelleme almayacak

Yazı:  | 

1 milyar Android cihaz, artık güncelleme almayacak. Dünya genelinde bir milyondan fazla Android cihaz bundan böyle güvenlik güncellemesi almayacak. Bu durum cihazları güvenlik açısından büyük sıkıntılara sokabilir.

Her beş Android işletim sistemine sahip cihazdan ikisi, Google tarafından gelen önemli güvenlik güncellemelerini artık almıyor. Bu durum, cihazları kötücül yazılımlara ve diğer güvenlik problemlerine karşı açık birer hedef haline getiriyor.

Android 10, şu an için en güncel versiyon. Android 9 (Pie) ve Android 8 (Oreo) de hala güncelleme alıyor. Fakat Android 8 sürümünden daha eski bir sürüm kullanan cihazlar güvenlik riski taşıyor.

Geçen sene Google’ın kendi verilerine göre, dünya genelindeki Android cihaz kullananların yüzde 40’ı Android 6 veya daha eski bir sürümlerini kullanıyor. Bu sürümler ise Marshmallow (2015), Lollipop (2014), KitKat (2013), Jellybean (2012), Ice Cream Sandwich (2011) and Gingerbread (2010) şeklinde geçiyor.

Yapılan bir araştırmada, 3 yaşında ve sadece Android 7.0 sürümü kullanılabilen bir cihazın güvenlik duvarının, kötücül yazılımlar ile çok kolay bir şekilde aşılabildiği görülüyor. Teste sokulan diğer tüm cihazlar da Joker ya da bir diğer bilinen adıyla Bread isimli kötücül yazılımdan etkileniyor.

Google’ın yaptığı açıklamada, “Android cihazların güvenliği için her gün çalışıyoruz. Her ay yaptığımız çalışmalar ile güvenlik ile ilgili sıkıntıları çözmeye çalışıyoruz. Yazılımcılarımız ve diğer partnerlerimiz ile Android kullanıcılarının cihazları ile hızla ve güvenli bir deneyim yaşaması için uğraşıyoruz” dedi.