in

27 inç iMac, Intel işlemciler ve SSD ile güncellendi, işte özellikleri…

27 inç iMac, Intel işlemciler ve SSD ile güncellendi, işte özellikleri...
27 inç iMac, Intel işlemciler ve SSD ile güncellendi, işte özellikleri...

Apple, bugün yayınladığı bir basın açıklaması ile en yeni Intel işlemciler ve baz depolama birimi SSD olan 27 inç iMac modelini tanıttı, işte özellikleri…

Tasarım bakımından herhangi bir değişikliğe sahip olmayan yeni model, donanım konusunda pek çok yenilik ile birlikte geliyor.

27 inç iMac özellikleri

Yenilenmiş iMac’in tasarımında herhangi bir değişiklik bulunmuyor. ARM işlemcilerle geleceği iddia edilen yeni iMac, 10. Nesil Intel Core Comet Lake işlemcileri ile birlikte geliyor. Apple, yeni iMac’de önceki modellerin aksine 720p web kamerası yerine 1080p Full HD çözünürlüklü web kamerası kullanıyor. Yeni cihaz, stüdyo kalitesinde ses alabilen oldukça gelişmiş bir üçlü mikrofon yapısına sahip bulunuyor.

Apple nihayet hem 27 inç hem de 21.5 inç iMac’lerde SSD’leri standart bir hale getiriyor. Yeni iMac grafik tarafında da bir takım değişikliklerle birlikte geliyor. Ayrıca, ekran parlaklığını ciddi oranda azaltan ve yansımayı azaltan nano-texture isimli cam teknolojisi seçeneğine sahip bulunuyor.

Yeni 27 inç iMac modelinde T2 isimli bir yonga kullanılıyor. Bu yonga, cihazda çok sayıda yeni özelliğe kapı aralıyor. Apple, yeni yonga ile, koronavirüs salgını ile birlikte çok daha büyük bir öneme sahip olan web kamerasına pozlama kontrolü ve yüz algılama da dahil olmak üzere çok sayıda iyileştirme ekliyor. Yeni yonga ‘Hey Siri’ komutunu da destekliyor ve düşük ses seviyesindeki komutları algılayabiliyor.

Apple, yeni 27 inç iMac modelinde 6 ve 8 çekirdekli 10. Nesil Intel Core Comet Lake işlemcilere yer veriyor. Bununla birlikte yükseltme seçeneği olarak 10 çekirdekli bir işlemci seçeneği de sunuluyor. Yeni cihazın grafiklerine baktığımızda ise, AMD Radeon Pro 5300 ekran kartı veya AMD’nin RDNA mimarisi üzerine kurulmuş 7 nanometre GPU’lu Radeon Pro 5500 XT bulunduğunu görüyoruz. Bunları 5700 veya 5700 XT seçeneklerine yükseltmek mümkün bulunuyor. Bununla birlikte tüm iMac modellerinde 128 GB’ye kadar DDR4 RAM seçeneği yer alıyor.

Yeni 27 inçlik iMac modeli 3.4 Gbps’ye kadar okuma/yazma hızlarına ulaşabilen oldukça gelişmiş SSD’ler ile birlikte geliyor. Kullanıcılar SSD kapasitesini 8 TB’a kadar yükseltebiliyorlar.

27 inç iMac fiyatı

Yeni 27 inçlik iMac, ABD’de 1.799 dolar gibi bir başlangıç fiyatı ile satışa sunuluyor. Söz konusu başlangıç modeli 3.1GHz Core i5 işlemci, 4GB AMD Radeon Pro 5300 GPU, 8GB RAM ve 256GB SSD özelliklerine sahip bulunuyor. Yeni cihaz Türkiye’de de siparişe sunulmuş durumda. Buna göre 27 inçlik iMac’i satın almak isteyenler 15.999 TL’den başlayan fiyatlarla sipariş verebilecekler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Olympus fotoğraf makinesi ve kamera sektöründen çekildi