Teknoloji

5G oyunu değiştirdi: Nokia’dan beklentinin üzerinde kâr

Yazı:  | 

Nokia’nın 4. çeyrek mali tablosu 5G etkisini gösterdi. Analistler, şirketin bu çeyrekteki kârına ilişkin 694 milyon euro beklentisine karşın Nokia, 821 milyon euro kâr etti. Bu kâr, geçen yılın aynı dönemindeki 728 milyon euroluk kârın yüzde 10’undan fazla. Şirket, bu durumu şirketin 5G altyapısına yatırımı ile açıkladı. 

Henüz temettü vermeye hazır değil

Şirket, 2019 yılının 4. çeyreğine ilişkin açıkladığı bilançoda 821 milyon euroluk kârı duyurdu. Bununla birlikte, şirketin 3,7 eurodan işlem gören hisselerindeki yükselişle, şirketin piyasa değeri 21,4 milyar euronun üzerine çıktı. Buna karşın, şirket henüz temettü dağıtımı için hazır olmadığını vurguladı.

Nokia’nın, analistlerin beklentisinin üzerinde açıklanan kârına ilişkin yorumlar ise, şirketin maliyet kalemlerinde yaptığı ciddi kesintiler oldu. 

5G yatırımları hız kazandı

Nokia, 2019’un ekim ayında, mali bakış açısını değiştirerek temettü ödemelerini durdurma ve 5G teknolojisine olan yatırımını artırma kararı almıştı. Şirket, yaptığı 5G yatırımında kendi 5G sistemi olan SoC’nin gelişimine odaklandı ve bu da, ağ teknolojisini daha ucuza mal etmesine neden oldu. 

Şirketin bu adımının hisselere olan pozitif yansımasını değerlendiren analist Mikael Rautanen, “Daha iyi bir gelecek için küçük adımlar olduğu” yorumunda bulundu. 

Nokia CEO’su Suri: Zorlu bir yıla güçlü bir son

Şirketin CEO’su Rajeev Suri, gazetecilere yaptığı açıklamada 4. çeyrek bilançosuna ilişkin, “zorlu bir yıla güçlü bir son” ifadesini kullandı. Şirket, 2020’nin son çeyreğine doğru, faaliyet kârı ve nakit akışı konusunda daha güçlü bir tablo ortaya çıkmasını beklediklerini söylemesine karşın, hâlâ çeşitli problemler olduğunu da itiraf etti.

2020’de beklentiler daha da yukarıda

Yönetim kurulu, 2019 yılındaki 2 milyar euroluk kâr için, hissedarlara temettü, yani kâr payı ödemesi teklifinde bulunmayacağını açıkladı. Şirket, bununla birlikte 2019’da hisselerde yaşanan yükselişin ardından, 2020’deki iyileşmenin daha da iyi olacağını vurguladı. Nokia, bu yıl içerisinde hisselerde 0,2 ile 0,3 euro arasında bir temel kazanç öngördüğü açıkladı. Şirketin CEO’su Suri, 2019 yılında Nokia’nın 5G konusundaki durumunun yüzde 10 civarında SoC adlı çip odaklı sistem üzerinden ilerlediğini, 2020’de bu oranın yüzde 35, 2021’de ise yüzde 70’in üzerinde olacağını beklediklerini vurguladı. Bu da Nokia yatırımcılarının yüzünü güldürdü.

Huawei ile rekabet içinde

Nokia, 5G altyapısı konusunda pazarın hakimi konumundaki Huawei ile ciddi bir rekabet içinde. Analistler, Huawei ile Nokia arasındaki 5G rekabetinin artacağını öngördüklerini ifade etti. Şirketin Çin bölgesindeki satışları, genel karın aksine 4. çeyrekte düşerken, bu düşüş Amerika’daki satışlar ile dengelendi.