in

5G ve yapay zeka birbirini nasıl etkileyebilir?

5G ve yapay zeka birbirini nasıl etkileyebilir?

5G ve yapay zeka, kurumların ağ hızını, yanıt verebilirliğini ve verimliliğini artırmak için bir araya getirilebilir, ancak 5G’nin olgunlaşması için biraz daha zamana ihtiyacımız var.

Gördükleri teknolojik ilgi bakımından farklı noktada olsalar da, 5G ve AI, kurumsal kullanımda birbirlerinin yeteneklerini geliştirebilirler. 5G, kablosuz ağların hızını ve yanıt verebilirliğini artırırken, AI yükleri dengelemeye ve cihazların verimliliğini artırmaya yardımcı olabilir. İşletme için 5G ve yapay zekanın potansiyel kombinasyonu önemlidir, ancak burada verimli sonuçlar almak için birkaç yıla daha ihtiyacımız var.

Günümüzde 5G ve AI kombinasyonunu kullanan işletmelerin yalnızca birkaç örneği olsa da, analistler, işletmelerin çalışma şeklini iyileştirmek için bu iki teknolojinin bir arada çalışabileceğini belirtiyor. 5G ve AI arasındaki ilişki simbiyotik bir ilişki olacak.

4G’yi geride bırakacak

5G’nin nihai amacı, ağ üzerinde daha fazla cihaz bağlantısına izin vermek, gecikme sürelerini azaltmak ve ağ üzerinden daha hızlı veri işleme ile inovasyona olanak sağlamaktır.

Mevcut mobil bağlantı nesli olan 4G, kendi kapasitesine ulaştı ve sürekli artan veri düzeyiyle başa çıkmak isteyen kuruluşların bir sonraki adımı atmaları, yani 5G’ye hazır olmaları gerekiyor. Şu anda sadece belirli bir miktarda veri ve belirli bir coğrafi konumda mevcut teknolojilerle izlenebilen cihaz var.

Bu durum, özellikle milyonlarca veri noktası ve ayrı cihaz gerektiren endüstriyel sektörlerde, kullanılan kablosuz ağlar tarafından desteklenen veri miktarı ve sensör sayısı artırılmak istendikçe daha da önemli hale geliyor. Çalıştırdıkları cihaz sayısını önemli ölçüde artırmak isteyen herhangi bir kuruluşun, 4G kullanırken kısıtlamayla karşılaşması an meselesi. Bu da 5G’ye geçişin hız kazanmasının bir başka sebebi olarak görülüyor.

5G, hem çok yüksek bir veri gönderme kapasitesine sahiphem de bir kilometrekarede bir milyona kadar cihazı desteklemeye hazır.

5G ve Yapay Zeka nasıl birleşecek?

5G inanılmaz derecede yeni olmasına ve birçok yerde hala geçiş öncesi aşamada olmasına rağmen, analistler yapay zeka ile birlikte gelişeceğini tahmin ediyor. Yapay zeka, modelleri eğitmek için yüksek veri hacimleri gerektiriyor ve 5G, bu büyük eğitim veri setlerinin mevcut yöntemlerden daha hızlı sağlanmasına yardımcı olabilir.

5G ile gelen ağ ve veri avantajlarıyla, yapay zekanın makine öğrenimi ve derinlemesine veri analizi gibi kullanım alanları da iyileştirilebilir ve genişletilebilir.

Uzmanlar, AI modellerinin 5G’nin sağlayabileceği hız, azalan gecikme ve kapasite artışı ile gelişeceğine inanıyor.

Üstelik, bu iki teknolojinin bir araya gelmesi, sadece 5G’nin yapay zekaya destek olması anlamına gelmiyor; bunun tersi de geçerli. AI, 5G ağındaki trafiği yönlendirmeye ve yükleri dengelemeye yardımcı olabilir. Yapay zeka, ağ performansında 5G’yi daha iyi hale getiriyor, dağıtımları basitleştiriyor ve hizmet kalitesini artırıyor.

Ancak 5G, dünyanın birçok yerinde henüz kullanıma sunulmamış genç bir teknoloji olmaya devam ediyor, bu da birçoğunun hala yeteneklerini anlamaya çalıştığı anlamına geliyor.

Sınır bilişime akıl katacak

Bu teknolojiler ağın uç (edge) noktasında etkileşime girecekler. Bunu da işlem gücü, yapay zeka ve 5G gibi gelişmiş bağlanabilirlik teknolojileri ile gerçekleştirecekler.

Akıllı sınır noktalar, bir ağ boyunca dağıtılan, AI işleme ve 5G bağlantısının avantajlarına sahip veriler oluşturan kullanıcılara veya cihazlara yakın cihazlar ile tanımlanıyor. Akıllı sınır noktalardaki cihazlar, daha bağımsız ve verimli bir şekilde çalışabilirler.