in

ABD, Çin’in geniş çaplı hack saldırılarından ötürü 7 kişiyi suçladı

ABD Çin Hack Saldırısı için 7 kişiyi suçladı
ABD Çin Hack Saldırısı için 7 kişiyi suçladı

ABD, Çin tarafından gerçekleştirildiği iddia edilen geniş kapsamlı hack saldırısı nedeniyle geniş kapsamlı bir soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında tutuklanan zanlıların, Çin hükümeti ile bağlantılı olduğu düşünülüyor.

Çin merkezli hack saldırılarının kapsamı

ABD Adalet Bakanlığı, video oyunlarından demokrasi yanlısı aktivistlere kadar çok sayıda hedefe yönelik olarak gerçekleştirilen geniş kapsamlı hack girişiminden ötürü beşi Çinli ikisi Malezyalı olmak üzere toplamda 7 kişiyi sorumlu tuttu.

Federal savcılar, Çin vatandaşlarının, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve yurtdışıda bulunan çok sayıda yazılım geliştirme şirketi, bilgisayar üreticileri, telekomünikasyon firmaları, kar gütmeyen kuruluşlar, üniversiteler, düşünce kuruluşları, sivil toplum önderleri, politikacılar ve Hong Kong’daki yabancı hükümetler de dahil olmak üzere 100’den fazla hedefi hacklemekle suçlandığını açıkladı.

ABD’li yetkililer, bilgisayar korsanlarının Pekin adına çalıştığını kanıtlamak konusunda biraz yetersiz kaldı. Ancak Başsavcı Yardımcısı Jeffrey Rosen, Çinli yetkilileri, siber casusluğu görmezden gelmekle suçladı.

Rosen, “Çin makamlarının en az buradaki kanun uygulayıcı makamlar kadar, siber suçlara ve bilgisayar müdahalelerine karşı yaptırımlar uygulayabileceklerini biliyoruz. Fakat bunu yapmamayı tercih ediyorlar.” ifadelerini kullandı. Ayrıca Çinli sanıklardan birinin yakın bir meslektaşına, Çin Devlet Güvenlik Bakanlığına “çok yakın” olduğunu ve “çok büyük bir şey olmadıkça” korunacağını söylediğini iddia etti.

Rosen ayrıca, “Sorumlu hiç bir hükümet, dünya çapındaki kurbanları hedef alan siber suçları bilerek barındıramaz” dedi.

Çin iddiaları reddetti

Pekin yönetimi, ABD tarafından dile getirilen Çin hack saldırısı ile ilgili iddiaları uzun bir süredir yalanlıyor. ABD’deki Çin Büyükelçiliği ise, konuyla ilgili herhangi bir yorum yapmaktan kaçınıyor.

ABD’nin tutukladığı kişiler arasında 5 Çinlinin yanı sıra 2 de Malezyalı iş adamı bulunuyor. Bu kişiler, ABD’deki video oyunu şirketlerini hedef alarak, bilgisayar saldırılarından kar elde etmek ve dijital casuslukla komplo kurmakla suçlanıyor.

ABD Adalet Bakanlığı tarafından verilen bilgilere göre çift, SEA Tamer Mal adlı bir Malezya firması aracılığı ile çalışıyor. Nitekim şirkete gönderilen mesajların anında iletilmediği ve e-posta adreslerine gönderilen mesajların da anında yanıtlanmadığı belirtiliyor.

ABD’nin Ulusal Güvenlik’ten Sorumlu Başsavcı Yardımcısı John Demers, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Malezyalı sanıkların göz altında olduğunu ve iade edilme taleplerine karşı mücadele etme olasılıklarının da oldukça yüksek olduğunu söyledi.

ABD, Çin hack saldırısı ile ilgili şu an için 5’i Çinli 2’si Malezyalı olmak üzere 7 kişiyi sorumlu tutuyor. Bu sayının önümüzdeki günlerde artıp artmayacağı ve bu kişilerin ne gibi cezalar alacağı merak ediliyor.