Güvenlik

ABD’den Huawei ve ZTE cihazlara federal fon yasağı

Yazı:  | 

ABD, şirketlerin ulusal güvenlik tehdidi olarak kabul edilen Huawei ve ZTE gibi şirketlerden ekipman satın alma sürecinde, federal fonların kullanılmasını resmen yasakladı.

Başkan Donald Trump tarafından, geçtiğimiz Perşembe günü imzalanan ve onaylanan Güvenli ve Güvenilir İletişim Ağları Yasası, federal fonların bu tip şirketler tarafından üretilen cihazlarda kullanılmasının önüne geçiyor.

ABD’nin imzaladığı Güvenli ve Güvenilir İletişim Ağları Yasası ne öngörüyor?

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, “Bu mevzuat ulusal güvenlik tehdidi oluşturan şirketlerden ekipman satın almak için federal fonların kullanımını yasaklayarak, telekomünikasyon altyapımızı korumaya yardımcı olacak” ifadesine yer verildi.

Kanunlar ayrıca, daha küçük hizmet sağlayıcılarına Huawei ve ZTE’den alınmış, yasaklanmış ekipmanları değiştirme maliyetine yardımcı olma amacıyla, Güvenli ve Güvenilir İletişim Ağları Geri Ödeme Programı kapsamında 1 milyar dolarlık bir geri ödeme programı oluşturuyor.

Amerika Birleşik Devletleri Federal İletişim Komisyonu FCC, Huawei ve ZTE’den ağ donanımı kullanan ABD merkezli operatörlere, bu maliyetler için daha küçük hizmet sağlayıcılarına geri ödeme yapması noktasında yardımcı olmak için de veri topluyor.

FCC Başkanı Ajit Pai, “Bu yeni yasa, FCC’nin küçük segmentli telekomünikasyon şirketlerinin ulusal güvenlik tehdidi olarak değerlendirilen üreticilere olan güvenlerini sonlandırmalarına yardımcı olmak için, yakın zamanda kabul edilen girişimini onayladı” ifadesini kullandı.

İki Çinli teknoloji devi, Kasım ayında FCC tarafından ulusal güvenlik tehditleri olarak belirlendi. Huawei, şu anda Evrensel Hizmet Fonu (UFS) tarafından getirilen yasağa karşı mahkemede savaş veriyor. Şirket, ulusal güvenlik tehdidi olarak itham edilmesi ile ilgili süreci yargıya götürdü.

Huawei yetkilisi Song Liuping, şirketin bir güvenlik tehdidi oluşturduğu iddiasının kanıtlanması noktasında herhangi bir veri olmadığını ve insanları korkutmak amacıyla, “arka kapılar” gibi ifadelerin kullanıldığını söyledi.

Huawei’den farklı olarak ZTE, ABD Adalet Bakanlığı tarafından dünya çapındaki operasyonlarda avantaj sağlama amacıyla yabancı yetkililere rüşvet vermesi nedeniyle soruşturma geçiriyor. Bu da, Çinli ağ ekipmanları üreticisinin farklı bir ceza dalgasına maruz kalabileceği yorumlarına neden oluyor.

Soruşturma, şirketin 2017 yılında ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarını ihlal ettiği tespitinin ardından ABD’de geçici olarak yasaklanmasına ve 892 milyon dolar para cezasına çarptırılmasına neden oldu. ZTE bu cezaların ardından, sonraki çeyrekte 5,3 milyar yuanın üzerinde gelir kaybetti.

Ticaret savaşlarının teknoloji cephesinde neler yaşanıyor?

Google, yeni Huawei cihazlarını tercih eden kullanıcılarını, mevcut olmayan uygulamaları yandan yüklememeleri konusunda uyardı.

Çinli telekomünikasyon şirketi 5G alanında, Avrupa pazarı için agresif stratejisini ortaya koymaya devam ederken ABD, Huawei’ye karşı yönelttiği suçlamalara şirketin CFO için haraç ve IP hırsızlığı iddialarını da ekledi.