in

Activision Candy Crush yapımcısını satın alıyor

Amerikalılar, Cadılar Bayramı’nda bizim Ramazan Bayramı’nda olduğu gibi şeker dağıtıyorlar, şekere para harcıyorlar. Henüz Cadılar Bayramı yeni bitmişken, Activision Blizzard, şekere bolca para harcıyarak, Candy Crush yapımcısı King’i 5,9 milyar dolara satın alıyor.

Tüm işlemlerin vergi cenneti olarak bilinen İrlanda’nın onayından geçmesi gerekecek. Fakat Activision Blizzard 2016 baharına kadar her şeyin sorunsuz biteceğini öngörüyor.

Call of Duty ve World of Warcraft gibi PC ve konsol piyasasını domine eden yapımlara sahip firmanın bu basit oyunla alakası ne diye sorabilirsin… Candy Crush, yapımcısına 2014’te 1,33 milyar dolar kâr getirdi. Bubble Witch ve Farm Heroes dahil olarak ise, 2015’in ikinci çeyreğinde (üç aylık finansal zaman) 529 milyon dolar kazandı.

Activision CEO’su Bobby Kotick, 2013’te Vivendi’den özerkliğini kazandı. Bu yıl ise şirket hisselerini %72 değerlendirdi. Bu yükselişle finans piyasalarında sözü geçen ünlü Standart & Poor (ülkelere bile kredi notu veren bir şirket)’un 500 Endeksi’nde en iyi üçüncü olarak listede yer aldı.

Günümüzde mobil oyunculuk pazarına 36 milyar dolar değer biçiliyor. Bu meblağın 2019’a gelindiğinde %50’den fazla büyüyeceği öngörülüyor. King, Candy Crush kadar ses getiren, kârlı bir yapımı henüz ortaya koyamasa da Bobby Kotick ve pazarlama/reklam departmanları sayesinde yapabileceklerini umuyorum.

Kotick de zaten “Facebook ve YouTube’ü saymazsanız, ayda yarım milyar kişiye eğlence sunarak en büyük eğlence şirketi olduk” diyor.

Activision, paranın bir kısmını ABD haricinde tuttuğu off-shore bankalardan, bir kısmını ise ABD içinde Merryl Lynch ve Goldman Sachs gibi yatırım bankalarından alacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Ekran kartı alana Call of Duty