in

Amazon, temassız kimlik doğrulama sistemi One’ı duyurdu

Amazon One avuç içi ile temassız kimlik doğrulama yapacak
Amazon One avuç içi ile temassız kimlik doğrulama yapacak

Amazon, One isimli yeni bir kimlik doğrulama sistemini resmen duyurdu. Sistem, dev şirketin fiziksel mağazalarında kullanılmaya başlanacak. Amazon, One ile, kullanıcıların temassız bir şekilde kimlik doğrulama ve ödeme yapmalarına imkan sunacak.

Amazon, fiziksel mağazalarına yönelik yeni teknolojiler geliştirmeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde akıllı alışveriş arabasını duyuran dev şirket, şimdi de oldukça gelişmiş bir temassız kimlik doğrulama sistemini kullanıma sunuyor.

Amazon One ismini alacak olan sistemin, kullanıcılara Amazon mağazalarında, temassız bir şekilde ödeme yapma imkan sunacağı ifade ediliyor. Dev şirket, koronavirüs salgını ile birlikte ortaya çıkan temizlik ve hijyen şartlarını maksimum seviyeye çıkarmayı hedefliyor. Böylelikle, Amazon’un fiziksel mağazalarını ziyaret eden müşteriler, kimse ile herhangi bir temas içerisine girmeden alışverişlerini tamamlama imkanı yakalıyor.

Amazon, One isimli temassız kimlik doğrulama sistemi ile ilgili yaptığı açıklamada, bu hizmetin son derece güvenli olacak bir şekilde tasarlandığını ifade ediyor. Buna göre sistem her bir kişi için benzersiz bir avuç içi imzası oluşturmak için özel algoritmalar ve donanımlar kullanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Twitter, tweet alıntı sayısını gösteren yeni özelliğini test ediyor

Amazon, yen temassız kimlik doğrulama sistemini ilk etapta iki Amazon Go mağazasına kurmayı planlıyor. Dev şirket, potansiyel müşterilere ve diğer perakendecilerle diyalog haline olacağını belirtiyor.

Amazon One kimlik doğrulama sistemi, imza yerine avuç içini kullanacak

Amazon One avuç içi ile temassız kimlik doğrulama yapacak _1

Amazon One, kullanıcıların kimlik bilgilerini doğrulamak için imza yerine avuç içini kullanacak. Şirket, müşterilerden geri bildirim almak ve sistemi test etmek amacı ile Amazon One’ı ilk etapta bazı mağazaların girişine kuracak.

Amazon tarafından verilen bilgilere göre cihazda oturum açmak çok basit olacak. Kullanıcılar sisteme kayıt olmak için, cihaza kredi kartlarını takacak. Ardından cihazın vereceği talimatlar izlenerek, avuç içi bu kredi kartı ile ilişkilendirilmiş olacak.

Amazon One, gerçek zamanlı bilgisayar görüş teknolojisi ile çalışacak. Kullanıcılar, avuç içlerinden yalnızca birini veya her ikisini sisteme kayıt edebilecek. Kayıt tamamlandıktan sonra, mağazaların girişinde bulunan One isimli cihazlara, avuç içini göstermek, kullanım için yeterli olacak. Bu işlem yalnızca bir iki saniye sürecek.

Amazon, temassız kimlik doğrulama sistemi One isimli cihazda, avuç içi tanımlamanın tercih edilmesinin bazı sebeplerinin olduğunu ifade ediyor. Şirket, avuç içi tanımlama sisteminin, yüz tanıma gibi diğer biyometrik tanımlamalara göre çok daha güvenilir olduğunu belirtiyor. Dev şirket ayrıca, kullanıcı güvenliğini sağlamak için de bazı tedbirlere başvurduğunu ve bu amaçla kullanıcıların avuç için görüntülerinin, cihazın depolama alanına kaydedilmeyeceğini söylüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  ABD’ye Adil Kullanım Kotası geliyor