in

AMD Zen 3 çıkış tarihi, fiyatı ve özellikleri

AMD Zen 3 çıkış tarihi, fiyatı ve özellikleri
AMD Zen 3 çıkış tarihi, fiyatı ve özellikleri

AMD Zen 3 mimarisinin çıkış tarihi, fiyatı ve özellikleri ile ilgili pek çok sızıntı ve iddia bulunuyor. Konu ile ilgili az da olsa AMD tarafından yapılmış bazı resmi açıklamalar da mevcut. Bu yazıda sizler için AMD Zen 3 ile ilgili konuşulan tüm bilgileri bir araya getirdik.

AMD Zen 3 çıkış tarihi

Uzun bir süredir beklenen ve AMD Zen 2 mimarisinin yerini alacak olan AMD Zen 3 mimarili işlemcilerin çıkış tarihi ile ilgili pek çok iddia bulunuyordu. Fakat çoğunluk AMD’nin Zen 3 mimarisini bu yıl sonunda teknoloji severlerle buluşacağını dile getiriyordu.

AMD resmi bir açıklama ile bunu doğruladı. Bizzat AMD CEO’su Lisa Su, geçtiğimiz günlerde bir videoda, AMD Zen 3 işlemcilerin laboratuarlarda harika göründüğünü ve bu yıl içerisinde tanıtılacağını açıkladı.

Tüm bu iddialar ve resmi açıklamalar ışığında AMD Zen 3 mimarili işlemcilerin çıkış tarihi için 2020 yılı sonlarını ifade etmek mümkün. Buna göre Zen 3 mimarili ilk işlemciler Ryzen 4000 serisi olacak. Ve önümüzdeki birkaç ay içerisinde teknoloji severlerle buluşacak.

Konu ile ilgili ortaya atılan bazı tahminler ise, koronavirüs salgını ile birlikte yaşanan gecikmelerden ötürü, Zen 3 ve Ryzen 4000 serisi işlemcilerin bu yılın Ekim ayında tanıtılabileceğine işaret ediyor.

AMD Zen 3 fiyatı

AMD Zen 3 çıkış tarihi kadar merak edilen bir diğer konu da fiyatı. Teknoloji yorumcuları AMD’nin Zen 3 için izleyeceği fiyat politikasının, Zen 2 mimarisi ile hemen hemen aynı olabileceğini düşünüyor. Bu tahmine göre AMD Zen 3 fiyatı için Zen 2 mimarili işlemcilere bakmak yeterli.

AMD Zen 2 mimarisi ile çalışan işlemci modelleri ve ABD’deki çıkış fiyatları şu şekilde idi.

  • AMD Ryzen 9 3950X: 749 $
  • AMD Ryzen 9 3900X: 499 $
  • AMD Ryzen 7 3800X: 399 $
  • AMD Ryzen 7 3700X: 329 $
  • AMD Ryzen 5 3600X: 249 $
  • AMD Ryzen 5 3600: 199 $
  • AMD Ryzen 5 3400G: 149 $
  • AMD Ryzen 3 3300G: 99 $

Bu fiyatların yukarı veya aşağı yönlü olarak biraz oynaması mümkün. Her halükarda AMD, fiyat olarak Intel’in karşısında avantajlı bir şekilde çıkacaktır.

AMD Zen 3 özellikleri

AMD Zen 3 mimarili işlemcilerin çıkış tarihi ve fiyatı ile ilgili bilgileri verdikten sonra şimdi de özellikleri ile ilgili konuşalım. Öncelikle AMD’nin yeni işlemcilerde de 7nm+ mimarisini kullanacağı belirtiliyor. Ayrıca bu yeni tasarımın 7nm EUV mimarisine bir geçiş adımı olacağı ifade ediliyor.

7nm+ teknolojisi ile güçlendirilecek olan yeni işlemcilerin çok daha düşük bir güç tüketimi ile oldukça yüksek bir performans sağlayacağı tahmin ediliyor. Yeni Zen 3 mimarisinin ayrıca saat başına yüzde 8 ila yüzde 10 arasında bir IPC artışı sağlaması bekleniyor.

Bununla birlikte, söylentiler AMD’nin Zen 3 yongalarında bir çekirdeğe dört iş parçacığı kullanacağına işaret ediyor. Yani 4 çekirdekli bir CPU’da 16 iş parçacığı kullanılacak. Veya 16 çekirdekli bir işlemcide 64 iş parçacığına yer verilecek. Bu ihtimal şu an için pek olası durmuyor. Nitekim Zen 3 mimarili Ryzen 9 4950X ile ilgili bir sızıntı, yeni CPU’nun 16 çekirdekli ve 32 iş parçacıklı bir yapıda olduğunu gösteriyor.

AMD’nin Zen 3 tabanlı işlemcilerde oldukça tatmin edici bir performans yükseltmesi sunması bekleniyor. Yeni Ryzen 4000 işlemcilerin de selefleri gibi oldukça mükemmel bir oyun performansı sunması bekleniyor.

Yeni AMD Zen 3 özellikleri ile ilgili dile getirilen bilgiler şu an için bu şekilde. Her halükarda oldukça iyi bir performans sunacak olan Zen 3 tabanlı işlemcilerin, bir iki ay içerisinde teknoloji severlerle buluşması oldukça muhtemel.