in

AMD, Zen 3 işlemcileri için tarih verdi

amd-zen-3-islemcileri-icin-tarih-verildi

Ryzen 3. Nesil işlemcileri ile büyük başarı yakalayan AMD Zen 3 işlemcileri için tarih verdi. 

Intel’in uzun süren liderliği ardından yeniden işlemci pazarına geri dönen AMD Ryzen işlemcileri ile büyük başarı yakalamıştı. Ryzen 3. nesil işlemcilerle pazar payını arttıran AMD yeni işlemcileri üzerinde çalışmaya devam ediyor. 

Gelen bilgilere göre AMD 2020 Mali Analist Etkinliğinde basına kapalı olarak AMD Zen 3 tabanlı işlemcilerini tanıtacak. AMD’nin yeni işlemcileri Mart 2021’de satışa sunulacak. Zen 3 mimarisine sahip AMD yeni işlemcilerinin CES 2020 etkinliğinde tanıtılması bekleniyor. AMD’ye yakın kaynakların aktardığı bilgilere göre AMD Zen 4 tabanlı AMD Ryzen 4000 işlemciler CES 2020’de tanıtılacak ve kısa süre içerisinde sayışa sunulacaktı. İddialar gerçek olmadı ve AMD CES 2020 etkinliğinde Zen 3 tabanlı işlemcilerini tanıtmadı. AMD’nin Zen 3 tabanlı işlemcilerinin neler sunacağı şimdilik bilinmiyor olsa da Zen 3 mimarisine sahip işlemcilerin 2020 Eylül ayında tanılması bekleniyor. Zen 3 mimarisine sahip AMD işlemcileri 2021 yılında tanıtılacakken 5 nm fabrikasyon sürecine sahip AMD işlemcileri ise 2022 yılında satışa sunulacak. 

amd-zen-3-islemcileri-icin-tarih-verildi

AMD, sunucu tarafında CDNA mimarisini kullanacak

Bireysel kullanıcı tarafında Zen 3 mimarisi tabanlı işlemcileri geliştirmeye decam eden AMD sunucu tarafında da kendi işlemcilerini üretmeye devam ediyor. AMD’nin yeni nesil sunucu işlemcilerinde RDNA mimarisinin ismi CDNA olarak isimlendirilecek. AMD’nin CDNA mimarisi işlemci mimarilerinin belli yüklerinden kurtulacak ve bu sayede daha verimli bir çalışma sunacak. 

Bilindiği üzere sunucu tarafında bir grafik kartı ihtiyacı bulunmuyor ve güçlü ekran kartlarına ihtiyaç duyulmuyor. AMD’nin yeni sunucu işlemcileri de bu yüklerden kurulmuş olacak. AMD’nin yeni sunucu işlemcileri sunucu tarafında daha fazla ihtiyaç duyurlan yapay zeka çekirdeği  ve iç bağlantı birimlerine sahip olacak. AMD’nin yeni sunucu işlemcilerinde ayrıca Infinity Fabric iş bağlantı sistemi yeniden optimize edilecek. 

AMD’nin CDNA mimarisine sahip sunucu işlemcileri 2021 yılında satışa sunulacak, daha gelişmiş olan CDNA 2 mimarisine sahip işlemciler ise 2022 yılında satışa sunulacak. CDNA 2 mimarisine sahip Zen 4 tabanlı EPYC Genoa işlemciler AMD’nin kazandığı EL Capitan süper bilgisayarında kullanılacak. 

İlginizi çekebilir:  Google sürücüsüz otomobil işini ayrı bir şirkete taşıyor