Teknoloji

Android 11 geliştirici beta sürümündeki en iyi özellikleri

Yazı:  | 

Android 11 geliştirici beta sürümündeki en iyi özellikleri bir araya getirdik. Google, mobil işletim sistemi Android’in bir sonraki sürümü olan Android 11 için, geliştiricilere özel ilk önizlemeyi paylaştı.

En iyi Android 11 geliştirici beta özellikleri

Facebook’un sohbet temasını andıran baloncuklar, aslında geçtiğimiz yıl Android 10’un bir parçası olarak planlanmıştı. Baloncuklar, birçok konuşmaya her yerden kolay bir şekilde erişmeyi sağlayan bir mesajlaşma arayüzü. Şu anda yalnızca Google’ın kendi mesajlaşma uygulamasını desteklediği görülüyor ancak ilerleyen dönemde Whatsapp, Facebook Messenger ve Signal gibi uygulamalar da bu özellikten faydalanabilecek.

Yeni bir bildirim deneyimi

Baloncukların dışında, tüm e-postalarınızın, Instagram beğenilerinizin ya da uygulama güncellemelerinizin, yeni iletiler olarak kendi alanlarında listelendiği bir bildirim kısmı da Android’in yeni sürümünde karşımıza çıkabilir. Farklı iletişim bildirimlerini daha erişilebilir bir hale getirmeyi amaçlayan bu kısım, insanlarla daha hızlı ve esnek bir şekilde konuşmanızı sağlayabilir.

Daha iyi uygulama izinleri

Android 11, iOS’un izin sürecine benzer bir güncellik ile, uygulama izinlerinde kamera, mikrofon ve konum verilerine geçici izin verme seçeneğini ekliyor. Basit bir izin olmasına karşın, Android’i daha güvenli bir hale getirebilecek bir hamle olarak düşünülüyor.

Ekran kaydı

Android 10’un beta sürümlerinde karşımıza çıkan ekran kaydı, Android 11 özellikleri arasında yer alıyor. Ekran kaydı, güzel bir kullanıcı arayüzüne sahip ve yeni güncellemede artık Android kullanıcıları da bu özellikten faydalanabilecek.

Android 11 özellikleri içinde öne çıkan diğer başlıklar

İşletim sisteminin yeni sürümünün betasında, öne çıkan diğer özellikler ise şu şekilde:

  • Otomatik olarak karanlık moda geçiş yapma
  • Pixel 4 müzik çalarken, bir motion sense hareketi ile müziği durdurabilme ya da başlatabilme
  • Pixel 4 için, ekran koruyucular ile kullanılmak üzere tasarlanmış artırılmış dokunma hassasiyeti
  • Uygulamaları paylaşım sayfasının üst kısmında sabitleme
  • Uçak modu açıldığında Bluetooth bağlantılarının otomatik olarak kesilmemesi
  • Ayrıca Android 11’de yeni bir ekran görüntüsü alma arayüzü geldiği de iddia edildi.
  • 5G entegrasyonu, kapsamlı depolama, gelişmiş gizlilik ve güvenlik, Android 11’de beklenen diğer özellikler arasında
  • Android 11’in geliştiriciler için sunulan beta sürümü, henüz erken bir sürüm. Bu nedenle yeni önemli özellikler için biraz daha beklemeniz gerekebilir.