Teknoloji

Apple, macOS Catalina 10.15.5’in 5. beta sürümünü yayınladı

Yazı:  | 

macOS Catalina 10.15.5 5. beta sürümü bugün itibarıyla yayınlandı. Şu an için yalnızca geliştiricilere açık olan beta sürüm, bir takım iyileştirmeler ve hata düzeltmeleri içeriyor.

macOS Catalina 10.15.5’in 4. beta sürümünün yayınlanmasından iki hafta sonra bugün, yeni sürümün 5. beta sürümü de yayınlandı. Yalnızca Apple tarafından oluşturulan bir listede yer alan kullanıcılar tarafından erişilebilen yeni sürüm bir takım iyileştirmeler ve düzeltmeler içeriyor.

Apple’ın yeni sürümün nihai şeklini tüm kullanıcılara açık bir şekilde ne zaman yayınlayacağı ise henüz bilinmiyor. Amerikalı teknoloji devi Apple, daha önce olduğu gibi bu yeni sürümde de öncelikle bir takım çalışmalar ve testler gerçekleştiriyor. Yeni sürümün yayınlanma tarihi, yapılan geri dönüşlere ve gerçekleştirilen testlere göre belirleniyor.

İddialara göre macOS Catalina’nın yeni sürümünde az sayıda yeni özellik kullanıcıları bekliyor. iCloud klasörlerini ve Apple Music’teki şarkı sözlerini gerçek zamanlı olarak paylaşmak bu özelliklerin arasında yer alıyor.

Bu yeniliklere karşılık olarak pil yönetimi ile ilgili özelliğin yeni güncellemede de bulunmadığı ifade ediliyor. Bu, söz konusu işlevin daha önce olduğu gibi üçüncü parti uygulamalar kullanılarak yerine getirilebileceğini gösteriyor.

Apple’ın test programına kayıtlı bulunan kullanıcılar yeni sürüme OTA (kablosuz yazılım güncellemesi) yoluyla ulaşabiliyor. Fakat uzmanlar her ihtimale karşı beta olarak yayınlanan güncellemenin ana bilgisayarlara kurulmamasını öneriyor. Zira henüz test aşamasında olan bu sürümlerin bilgisayarı bozabileceği ve önemli dosyaların kaybedilmesine yol açabileceği ifade ediliyor.

Apple tarafından düzenlenecek olan WWDC 2020 etkinliğine çok az bir zaman kalmış durumda. Uzmanlar koronavirüs salgının da etkisiyle birlikte, yeni macOS sürümünde kayda değer değişikliklerin yapılmayacağını düşünüyor.

Henüz beta sürümü yayınlanan macOS Catalina 10.15.5 sürümünün ne gibi özellikler taşıyacağı merakla bekleniyor.

Xcode 11.5 güncellemesi de yayınlandı

Apple’ın en önemli geliştirici araçlarından biri olan Xcode’nin de yeni sürümü resmen yayınlandı. Çeşitli hata ve stabilizasyon problemleri giderilen uygulama tüm kullanıcılar tarafından kullanılabilecek. Apple Store’da yer alan uygulama bazı yeni özelliklere de sahip olacak. Geliştiriciler tarafından kullanılan uygulamanın yeni sürümüyle ilgili nasıl tepkiler alacağı şu an için merak konusu.