in

Apple sanal gerçeklik şirketi NextVR’ı satın aldı

Apple sanal gerçeklik şirketi NextVR’ı satın aldı
Apple sanal gerçeklik şirketi NextVR’ı satın aldı

Apple sanal gerçeklik ile ilgili yatırımlarını artırıyor. Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri haline gelen Apple, son olarak geçtiğimiz Cuma günü yaptığı açıklama ile birlikte canlı yayınlarda sanal gerçeklik deneyimi sunan NextVR’ı satın aldığını doğruladı.

Sanal gerçeklik konusunda adını duyurmuş bir şirket olan NextVR, bugüne kadar çeşitli platformlar için konser ve spor etkinliklerinde canlı VR içeriği sağlıyordu. Gerçekleşen bu satın almayla birlikte Apple’ın sanal gerçekliğe yaptığı yatırımlar biraz daha artmış oldu.

Sanal gerçeklik teknolojileriyle ilgili 40 kadar patente sahip olan NextVR, satın almayı web sitesinde yayınladığı ‘’Yeni bir yöne doğru ilerliyoruz’’ mesajıyla duyurdu.

İlgili mesajda ”Spor, müzik ve eğlence deneyimlerini sanal gerçekliğe taşımak için oluşturduğumuz bu harika platformda üstlendikleri rol için ortaklarımıza ve sevenlerimize teşekkür ederiz” ifadeleri yer aldı.

Apple sanal gerçeklik teknolojilerine mi yöneliyor?

Apple’ın gerçekleştirdiği bu satın alma, teknoloji severleri daha şimdiden heyecanlandırmış durumda. Yorumculara göre bu satın alma işlemi, Apple’ın sanal ve artırılmış gerçeklik teknolojilerine yöneldiğini gösteriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Artık iPhone'a Android işletim sistemi kurulabiliyor

Crunchbase verilerine göre, NextVR son 10 yıl içerisinde 115 milyon dolardan fazla yatırım aldı. 2009 yılında kurulan şirket, modern sanal gerçeklik dalgasının başladığı 2012’den önce harekete geçmişti. Facebook’Un satın aldığı Oculus VR, 2012’de rekor kıran bir Kickstarter kitle fonlaması yapmıştı.

NextVR, işin VR içeriği görüntüleyen donanım yönüne odaklanmaktansa, içeriğin izlendiği cihazdan bağımsız bir biçimde, videoların 360 derece deneyimlenebilmesi için kayıt ve sıkıştırma yönlerine eğiliyor.

Daha önce CNN gibi haber kuruluşları ve NBA, NASCAR gibi ilgi çeken aktiviteleri ve özel etkinlikleri VR üzerine aktarmak için iş birliği yapan şirket, sunduğu teknolojilerle fiziksel olarak bir etkinliğe katılmanın yerini alabilme alternatifi ile hızlı bir şekilde büyüdü.

Apple satın alma ile ilgili yaptığı açıklamada, henüz gelecekte NextVR ile ne gibi çalışmalar yapacağına dair bilgi paylaşmamış olsa da, teknoloji dünyası Apple’ın yapay bir gerçeklik gözlüğü üzerinde çalıştığını iddia ediyor.