in

Apple Watch düşme algılama özelliği nasıl kullanılır?

Apple Watch düşme algılama özelliği nasıl kullanılır?

Apple Watch düşme algılama özelliği, Apple Watch Series 4 ile birlikte sunuldu. Özellik, iPhone ile entegre olan Apple Watch’un sert bir düşüşü algılamasına, bileğinize titreşimli bir dokunuşla sizi bilgilendirmesine ve bir alarm çalmasına olanak tanıyor. Acil sağlık birimleri ile iletişime geçmeyi seçebilir ya da saatin dijital kurma koluna basarak, sol üst köşedeki “Kapat”a ya da “İyiyim” düğmesine dokunarak uyarıyı kapatabilirsiniz. Düşme algılama özelliği sadece Apple Watch 4. nesil ve üst modellerde çalışıyor.

Saat düşüşten sonra hareket kaydederse, yanıt vermenizi bekler ve otomatik olarak acil durum hizmetlerini çağırmaz. Bir dakika içinde, cihaz düştükten sonra bir hareket algılanmazsa, otomatik olarak ambulans çağrılır. Saat, yerel ambulans hizmetini arar ve konumunuzu paylaşırken, onlara düşüş hakkında bilgi veren bir sesli mesaj iletir.

Çağrı sona erdiğinde akıllı saat, arkadaşlarınızı ya da ailenizi yardım çağrısından haberdar etmek için konum bilgilerini göndermenin yanı sıra, tıbbi kimliğinizde belirlenmiş olan acil durum kişilerinize bir mesaj gönderebilir.

Apple Watch düşme algılama özelliği kimler için uygun?

Apple’ın akıllı saatlerde sunduğu bu faydalı özellik, özellikle uzun süre yalnız kalan yaşlılar ya da güçsüz bireyler için faydalı. 55 ya da daha yüksek yaşlarda olan herkes için, düşme algılama otomatik olarak etkinleştirilir ve bu özellik, Apple Health uygulamasına da yansıtılır.

55 yaş altı kişilerde ise düşme algılamanın manuel olarak etkinleştirilmesi gerekir. Buna karşın, düşme algılama her yaştan çocuk ve yetişkin için gerekli olabilecek kullanışlı bir özelliktir. Apple Watch’un bu özelliğini istediğiniz zaman açabilir ya da kapatabilirsiniz. Nasıl kullanılacağını aşağıda özetledik.

Düşme algılama özelliği nasıl etkinleştirilir?

 • Öncelikle, iPhone’da Apple Watch uygulamasını açın ve “Saatim” sekmesine dokunun.
 • Acil SOS’e dokunun.
 • Aşağı kaydırın ve “düşme algılama” anahtarını açın ya da kapatın.

Apple Watch düşme algılama özelliğini iPhone’da açmak işte bu kadar kolay.

iPhone’da tıbbi kimlik ayarlama

Apple Sağlık uygulamasında, acil bir durumda iletişim kurulacak kişilerinizin, düşüş durumunda bilgilendirildiğinden emin olmalısınız.

 • iPhone’da Sağlık uygulamasını açın, pencerenin altındaki “Özet”e dokunun ve Tıbbi Kimliği Ayarla’yı bulun.
 • Başlayın’a dokunun.
 • Doğum tarihinizi ve diğer sağlık bilgilerinizi girin.
 • “Acil durum kişisi ekle” seçeneğini bulmak için aşağı kaydırın ve simgeye dokunun.
 • Bu işlem sizi, kaydetmek istediğiniz kişiye dokunup, sizinle ilişkilerinizi belirleyebileceğiniz kişilerinize götürür. Kişileri değiştirmek ya da kayıt oluşturulmuş kişilerin kaydını silmek için, kişilerin yanındaki eksi simgesine dokunun. Apple Watch, bu durumda acil durumda aranacak kişiyi Tıbbi Kimlik’ten alır.

Tıbbi kimliğinizi, kilit ekranından kullanılabilir hale getirmek için, pencerenin üst kısmındaki “Kilitlendiğinde Göster”i etkinleştirin. Acil bir durumda bu, bilgilerinizi ilk müdahale ekiplerine sağlar. Böylece sahip olabileceğiniz herhangi bir tıbbi durumla ilgili temel şeyleri bilirler.

Son olarak, “Bitti”ye dokunup işlemi tamamlayabilirsiniz.

Özet sayfası ayrıca, kalp atışınızı kaydetmek, organ bağışçısı olarak kaydolmak, tıbbi kayıtlarınıza erişmek ve çeşitli sağlık ve fitness uygulamalarını indirmek için bir EKG saati ayarlama gibi başka işlemlere de olanak tanır.

Düşme algılamayı etkinleştirme için saatinizde ne yapmalısınız?

iPhone’da, düşme algılama özelliğini etkinleştirdikten sonra Apple Watch’unuzda da belli işlemleri yapmanız gerekiyor.

 • Apple Watch’ta “Ayarlar”ı açın.
 • SOS’e dokunun.
 • Düşme algılama’ya dokunun.
 • Etkinleştirmek için “düşme algılama” anahtarına dokunun.
 • Onayla seçeneğine dokunun.
 • Tıbbi Kimlik’e dokunun. Telefonunuz ve Apple Watch’un tüm bilgileri başarıyla senkronize ettiğini kontrol edin.
 • Düştüğünüzde Apple Watch’unuz bir uyarı görüntüleyecektir. Acil servisleri aramak için bu uyarıda görüntülenen acil SOS kaydırıcısını sürükleyebilirsiniz. Acil servisleri ararsanız, aramayı telefonunuz ya da Apple Watch ile sonlandırabilirsiniz. Acil bir durum olmadığını düşünüyorsanız, Aramayı Bitir ekranında, “Aramayı Sonlandır” düğmesine ve “Evet”e dokunun.

iPhone’unuz düşme tespitlerini kaydedecek ve bu bilgileri Sağlık uygulamasında görüntüleyecektir. Sağlık uygulamanızı açarak bu verileri gözden geçirebilirsiniz. Gözat’ı seçin ve Diğer Veriler>Düşme Sayısı’nı bulmanız yeterlidir.

Apple Watch düşme algılama özelliği nasıl kullanılır sorusunun yanıtı işte bu kadar kolay. Apple, akıllı saatlerinde kullanıcıları düşünen birçok önemli ve fonksiyonel sağlık ve güvenlik özelliği sunuyor.