Teknoloji

Apple Watch’tan hayat kurtaracak özellik

Yazı:  | 

Apple Watch’un, kalp ritmini takip eden monitörü sayesinde insanların hayatını kurtardığı birçok hikayeye tanık olduk. Popüler akıllı saat ile ilgili gelen yeni bir özellik ise, birçok kişi için en az bu özellik kadar heyecan verici. Gelen son bilgilere göre Apple Watch, genel sağlık için yapılan rejimleri daha da etkili bir hale getirecek.

9to5Mac, Apple’ın bu konu ile ilgili geliştirilen kodlarına dayandırdığı bilgiye göre, şirketin saate en az iki potansiyel hayat kurtarıcı özellik eklemeyi düşündüğünü duyurdu. EKG elementinde bir iyileştirme yapılacağı belirtilen Apple Watch, kan oksijen seviyesini ölçümleme yeteneğine de sahip olacak. Düşük kan oksijen doygunluğunun, kalp durması gibi acil sorunlara yol açabileceği düşünüldüğünde, Apple’ın getirdiği yeni özellikler oldukça önemli. Gelen bilgiler, Apple Watch’un bu konuda bir bildirim ekleyeceği ve kan oksijen doygunluğunun düşük olması durumunda kullanıcıları uyaracağını ifade ediyor.

Bu özelliklerin, mevcut Apple Watch modelleri dışında yeni bir akıllı saate gereksinim oluşturup oluşturmayacağı ise henüz bilinmiyor. Özellikler, watchOS yazılımına bir güncelleme olarak da gelebilir.

Gelen bilgiler, akıllı saat konseptinde gelebilecek başka önemli özelliklere de işaret ediyor. EGK uygulaması kapsamında, şu anda kalp atışı hızı okumalarını iyileştirebilecek güncellemeler, saatin dördüncü ve beşinci jenerasyonlarında gelebilir. Apple Watch’ta aynı zamanda, geçtiğimiz günlerde düzensiz kalp atışı tespit edildiğinde saatle ilgili bir uyarının yanıp sönmemesi ile ilgili bir güncelleme de yapılmıştı. Bu gibi özellikler ve güvenlik iyileştirmeleri için, her zaman watchOS’in en son sürümünü kullanmanız gerektiğini unutmayın.

Apple Watch, sunduğu bu yeni ‘hayat kurtarıcı’ özelliklerle, yeni hikayeler yazmaya hazır gibi görünüyor.