Teknoloji

ARM’ın yeni yapay zeka işlemcileri ile bulutsuz IoT mümkün

Yazı:  | 

ARM’nin yeni sınır yapay zeka (Edge AI) işlemcileri, bulut gereksinimini ortadan kaldıran nesnelerin interneti (IoT) cihazlarının üretilebileceğini işaret ediyor.

ARM neden Edge AI kullanıyor, bulut konusunda ne değişecek?

Edge AI, yonga teknolojisindeki en büyük trendlerden birisi. Bunlar yapay zeka işlemeyi sınır bilişim üzerinde, başka bir deyişle bulut bağlantısı olmayan bir cihazda mümkün hale getiriyorlar.

Apple‘ın kısa süre önce bu konuda uzman Xnor Ai adlı şirketi satın alması, Google’ın ise Coral adlı girişimi benzer yönde çalışıyorlar. Bu çalışmalara yonga üreticisi ARM da katıldı.

Şirket, ARM Cortex-M55 ve daha zorlu kullanım durumları için Cortex-M55 ile eşleşmeyi amaçlayan bir sinir (neural) işlemci iolan Ethos-U55’i tanıttı.

Edge AI’nın avantajları ortada: Yapay zeka işlemlerini uzak bir sunucu yerine bir cihazda çalıştırmak, gizlilik ve hız açısından avantaj sağlıyor. ARM’ın diğer yongaları gibi yeni tasarımlar da ARM tarafından üretilmeyecek; daha ziyade, iş ortaklarının kendi donanımlarını üretirken temel alacakları bir taslak görevi görecekler.

ARM’ın yeni işlemci tasarımlarını özellikle ilginç kılan şey, aslında telefonlar ve tabletler için tasarlanmamış olmaları.Şirket artık işlemcilerinin yeni Nesnelerin İnterneti aygıtlarını geliştirmek için kullanılmasını ve yapay zeka işlemenin bu yeteneklere sahip olmayacak daha fazla aygıta taşınabilmesini amaçlıyor.

ARM Cortex-M55 ve Ethos-U55 NPU özellikleri

ARM Cortex-M55, ARM’nin Cortex-M işlemci serisindeki en son model olup, şirketin önceki makine öğrenme sistemine göre 15 kata kadar, dijital sinyalleri işlemede ise 5 kata kadar artan performans sunuyor.

Zorlu yapay zeka görevleri için Cortex-M55 (ya da önceki Cortex-M işlemciler), işleri bir adım daha ileri taşıyacak Ethos-U55 NPU ile birleştirilebilecek. Cortex-M işlemcilerin önceki nesillerine göre toplam 480 kat hızlı işleme yapabilen çip, Cortex-M55’e kıyasla makine öğrenme işleminde 32 kat daha hızlı çalışabiliyor.

Bunlar etkileyici değerler olsa da ARM, veri akışındaki iyileşmenin, yapay zeka platformlarının yapabilecekleri anlamında büyük bir fark yaratmasını bekliyor. Örneğin M55’teki geliştirmeler, nesne tanıma gibi daha gelişmiş özellikleri hizmete sunabilir. Cortex-M ile Ethos-U55 birleşimi ise insan hareketlerini algılama ve konuşma algılama potansiyeli ile daha da fazla işlevsellik vaat ediyor.

Tüm bu ilerlemelerin ortaya çıkması biraz zaman alacak. ARM bugün tasarımları duyururken, işlemcilerin 2021 başına kadar çıkmayacağını da belirtti.