in

Bir devrin sonu: Windows Denetim Masası kaldırıldı

Bir devrin sonu: Windows Denetim Masası kaldırıldı

Windows Denetim Masası, işletim sisteminde son dönemde, bilgisayarı kontrol etmek için gerekli tüm ayarların yer aldığı varsayılan konum olarak kullanılmaya devam etti. Ancak Microsoft, Denetim Masası’nın bu fonksiyonlarını Windows 10 Ayarları uygulamasına taşımada kararlı.

Denetim Masası’nın kullanıcı arayüzü yıllarca değişti ve kullanıcılar, Ayarlar uygulamasına yönlendirilmeye çalışıldı. Ancak panel, işlevselliğe önem veren ve eski Windows alışkanlıklarından kurtulamayan sıkı bir hayran kitlesine de sahipti.

Windows Denetim Masası, Ekim 2020 güncellemesiyle kalktı

Ne yazık ki, Microsoft’un Ekim 2020 Windows güncellemesi ile Denetim Masası’na artık erişilemiyor. Denetim Masası sistem sayfasına tıklamaya çalışmak, kullanıcıları Windows 10 Ayarları uygulamasına yönlendiriyor.

Windows kullanıcılarının bu noktada, yeni kullanıcı arayüzünü kullanmaktan başka bir şansı yok. Microsoft’un, kullanımdan kaldırılan “Sistem” sayfasına erişmek için geçici çözüm olarak kullanılabilecek özelliklerin kısayollarını kaldırdığı, üçüncü taraf uygulamaları ise engellediği aktarılıyor.

Bir devrin sonu…

Windows Denetim Masası

Yeni Ayarlar uygulaması dokunmatik fonksiyonu ve etkileyici, güzel temasıyla oldukça çekici ve elbette daha pratik yönler içeriyor. Ancak Denetim Masası, özellikle Windows ile büyümüş nesil için önemli bir alandı. Windows’un birçok gelişimine tanık olan, sadık ve değişmeyen bir arkadaş gibiydi.

Denetim Masası her ne kadar köklü ve bir nesil için anlamlı olsa da, elbette ki Microsoft’un, işletim sisteminin geleceği için daha temiz ve kullanıcı dostu bir arayüz istemesi normal. Eski kullanıcı arayüzüne bağlı kalıp, “güncellemeye karşı direnç gösterme romantizmi” yapmanın çok da manası yok.