in

Bluetooth 5.0 ile cihazlar otomatik bağlanacak

Kapsamı dört, hızı iki kat artan teknoloji, sonbahardan itibaren cihaz üreticilerine sunulacak.

Bluetooth Special Interest Group (SIG) tarafından tanıtılan yeni nesil kablosuz haberleşme teknolojisi geçen yaz SIG Başkanı Toby Nixon tarafından müjdelenmişti.

Bluetooth 5.0’da özellikle düşük güç tüketen ve beacon adını taşıyan ve çok küçük bilgi taşıyan haberleşme sinyallerine yönelik destek önem taşıyor.

Nixon yeni teknoloji hakkında şöyle konuştu: “Çalışma kapsamını genişletmek, özellikle nesnelerin interneti cihazlarının tipik bir evdeki duvarları aşabilmesini, cihazların daha hızlı veri aktrımı yapabilmesini ve yazılım güncellemesi alabilmesini sağlayacak. Daha zengin bilgi yayımlama özelliği, Bluetooth 5 ile beacon, konum bilgilerinin yanı sıra, diğer bağlantısız hizmetlerin de bağlanarak daha pratik ve akıcı bir nesnelerin interneti deneyimi sunmalarını sağlayacak.”

120 metreye kadar bağlantı desteği geliyor
Bluetooth 5.0 kullanan cihazlar artık birbirlerine eşleşme talebi göndermek yerine, veri aktarmak için gereken bağlantı tipini otomatik bulup, bağlanabilecekler. Düşük enerji gerektiren bağlantılarda hız iki katına çıkarken, bağlantısız veri aktarımlarında hız yüzde 800 artacak. Yani 120 metreye kadar bir alanda, 2 Mbit/sn hızına erişilebilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Samsung, 6G için tarih verdi

SIG’e göre şu anda 8,2 milyar cihaz Bluetooth teknolojisini kullanıyor. 2020 yılında ise bu sayı dünyadaki tüm nesnelerin interneti cihazlarının üçte biri olacak. Piyasadaki cihazlarda ise Bluetooth 5.0’ı sene sonunda görmeye başlayacağız.