in

En iyi QR kod okuyucu uygulamalar [iOS ve Android]

En iyi QR kod okuyucu uygulamalar [iOS ve Android]

Karekod kullanma deneyiminizi daha iyi bir noktaya taşımak istiyorsanız, en iyi QR kod okuyucu uygulamalar, işinize yarar özellikler sunuyor.

QR kod tarama, bir web sayfasına erişmenin hızlı ve kolay bir yolu ve markalar, kodları tüketicilerin ürün bilgilerine ya da özel tekliflere erişmesine yardımcı olmak için, ürün ambalajlarında ve promosyon materyallerinde kare kod kullanıyor. Bir QR kod taramak için, cihazınızda karekod tarama uygulaması yüklü olması gerekir. Hem iOS hem de Android için kullanılabilen QR kod uygulamalarında, seçim yapabileceğiniz birçok seçenek var. Zaman kaybetmeden en iyi QR kod uygulamasını indirmek istiyorsanız, Android ve iOS’ta en iyi karekod uygulamalarını listeledik.

En iyi QR kod okuyucu uygulamalar: Kamera

İster iPhone, isterseniz de Android kullanın, QR kod taramak için kullanabileceğiniz en basit ve en kolay uygulama genellikle Kamera uygulamasıdır. Telefonunuzda halihazırda yüklü olan ve muhtemelen her gün kullandığınız Kamera uygulaması ile, tek yapmanız gereken uygulamanın ekranını açmak ve QR koda doğru tutmak. Yeni iPhone modellerinde, düşük ışıkta QR kod taramak için el fenerini de kullanabilirsiniz.

İşte bu kadar basit. Telefonun kamerasını QR koda doğru tuttuğunuzda, kodun işaret ettiği web sitesine gitmek isteyip istemediğinizi soran bir bildirim görmelisiniz. Bağlantıyı açmak ve QR kodun size göndermek istediği yere gitmek için üzerine dokunun.

Bu özellik telefonunuzda çalışmazsa, En iyi QR kod okuyucu uygulamalar içinde farklı bir alternatif de deneyebilirsiniz. Kamera uygulaması kadar basit olmasına karşın, üçüncü taraf QR kod uygulamalarının sunduğu birtakım özellikleri de içermiyor. Örneğin kodları kaydetme, barkod tarama gibi ek özellikler istiyorsanız aşağıda yer alan alternatiflere de göz atın.

Free QR Scanner

Simple Design imzalı, Android’e özel bu karekod uygulaması, piyasadaki en popüler QR kodu tarayıcı uygulamalarından biri. Kullanımı ücretsiz olan bu uygulama, QR kodlarını telefonunuza kaydetmenize ya da arkadaşlarınızla paylaşmanıza olanak tanıyor. Karanlık ortamda QR kod taramak, QR kod oluşturmak ve tarama geçmişinizi görüntülemek için özelliklerin yer aldığı uygulama, sizden kamera kullanımı dışında ek bir izin istemez. Google Play’de, 4,5’in üzerinde bir puanı olan uygulama, QR kod konusunda akla gelen ilk seçeneklerden.

Kaspersky QR Scanner

iOS ve Android için en iyi QR kod tarama uygulamalarından biri olan Kaspersky QR Tarayıcı, siber güvenlik uzmanları tarafından geliştirilmiş bir uygulama. Uygulama, bir QR kod tarama uygulamasından beklediğiniz her şeyi yapar. Buna ek olarak, güvenli olmayan ve kötü amaçlı QR kodları da tespit eder.

Uygulamanın kullanımı, akıllı telefonlarınızda kamera uygulamasını kullanıp QR taramak kadar pratiktir. Kaspersky’nin QR kod uygulaması, taradığınız her QR kodunun güvenliğini hızlı bir şekilde kontrol eder ve tehlikeli bir bağlantı ortaya çıktığında uyarıda bulunur. Ayrıca, bir “Geçmiş” sekmesi de sunar. Böylelikle geçmişte giriş yaptığınız, QR kodlarla ilişkili web sitelere hızlıca göz atabilirsiniz.

Uygulama tamamen ücretsiz. Kaspersky QR Tarayıcı, hem Apple App Store hem de Google Play Store’da 5 üzerinden 4’ün üzerinde bir puana sahip.

NeoReader QR ve Barkod Tarayıcı

Kamera uygulamasından farklı olarak NeoReader QR ve Barkod Tarayıcı, barkodların yanı sıra QR kodlarını da tarama özelliğine sahip. Dolayısıyla, bir QR kodunu tarayıp bir bağlantıya giriş yapmanın yanı sıra, bir ürünün barkodunu taramak ve ürünü web’de aramak için de kullanabilirsiniz. Bu durum, bir alışveriş merkezi ya da süpermarkette alışveriş yaparken, online sipariş verebilmenizi sağlayan ilginç bir deneyim sunar. Raf fiyatlarının yüksekliğinden şikayetçiyseniz, bu uygulamayı sevebilirsiniz.

NeoReader QR ve Barkod Tarayıcı, hem Android hem de iOS için mevcut. Kullanımı kolay olan uygulama, daha önce taranmış QR kodların ve barkodların yer aldığı geçmişe dönme olanağı sunuyor. Ücretsiz en iyi QR kod okuyucu uygulamalar listesinde yer almayı hak eden uygulama, uygulama içi pop-up reklamlara sahip ve bunları kaldırmak isterseniz bir ödeme talep ediyor.

NeoReader QR ve Barkod Tarayıcı, Google Play ve App Store’de, 5 üzerinden 4’ün üzerinde bir puana sahip.

Android için QR okuyucu

QR Code Reader ya da Android için QR okuyucu isimlerine sahip bu QR tarama uygulaması, İngiltere merkezli TapMedia tarafından geliştirilmiştir. Bu uygulama ile, QR kodları hızlı bir şekilde tarayabilirsiniz. Bu uygulamayı diğerlerinden ayıran önemli bir faktörse, QR kod dışında farklı şeyleri taramak için de kullanılabilmesi. Örneğin, Sudoku bulmacalarını taramak ve bunları akıllı telefonunuzda saklamak için de uygulamayı kullanabilirsiniz. Böylelikle, hareket halinde olsanız bile oyuna devam edebilirsiniz. QR Code Reader, aynı zamanda e-posta ya da sosyal medya aracılığı ile karekod paylaşmak için de kullanılabilir.

İndirmesi ücretsiz olan uygulama, reklamları kapatmak için ücretli modeller sunuyor. Bunun yanı sıra uygulama, QR kodları bir sunucuya kaydetmenize fırsat veren bir Veritabanı Tarayıcısı seçeneği ile de birlikte geliyor. Uygulamanın iPhone sürümünün, App Store puanı 4,6 gibi oldukça yüksek bir puan. Android’de ise mevcut tüm özelliklerini sunmadığı için, Google Play puanı bu kadar yüksek değil.

QR Kod Okuyucu & QR Tarayıcı

Sadece iPhone için kullanılabilir bir uygulama olan QR Kod Okuyucu & QR Tarayıcı, MixerBox tarafından geliştirildi. Sınırlı bir kullanılabilirlik sunsa da, piyasanın en iyi QR kod tarama uygulamalarından bir tanesi.

QR kodları, barkodlar, EAN-13 kodları da dahil olmak üzere, birçok 1D ve 2D kod türünü tarayabilen QR Kod Okuyucu & QR Tarayıcı uygulaması, çok hızlı tarama yapar ve geçmiş taramaları kaydeder. Böylelikle, çok hızlı bir şekilde geçmişte taradığınız bir QR kod ile ilişkili içeriğe gidebilirsiniz. Uygulamanın diğer bir iyi özelliği de, çalışırken el feneri kullanmayı desteklemesi. Böylelikle, karanlıkta bile QR kodları tarayabilirsiniz.

QR Kod Okuyucu & QR Tarayıcı, ücretsiz olarak indirilebilen bir QR tarama uygulaması. Ancak bu listede birçok uygulamada olduğu gibi, reklamlı bir şekilde geliyor. Uygulamada rahatsız edici reklamları kaldırmak için, 5 dolar ödeme yapmalısınız. App Store’da şu anda 4,6 puan almış olan uygulama, “Araçlar” listesindeki uygulamalar arasında 47. sırada.

QR ve Barkod Tarayıcı / QR Kod Okuyucu

Gamma Play tarafından Android ve iOS için geliştirilen QR ve Barkod Tarayıcı / QR Kod Okuyucu, listedeki son seçenek.

Uygulama, sadece QR kodlarını değil barkodları da kapsayan bir tarama fonksiyonu sunuyor. Ürün araştırmanızı doğrudan mağazada yapabilir ve en iyi teklifi bulduğunuzda memnuniyeti hissedebilirsiniz. Bir QR kodunda, kişi ayrıntıları kodlanmışsa uygulama, kodu tarama ile telefonunuza yeni bir kişi kaydedebilir. Aynı şey wi-fi ağları, takvim tarihleri, ürün ayrıntıları, kısa mesajlar ve diğer bağlantı özellikleri ile de yapılabilir. Temel bilgileri kaydetmeyi kolaylaştırır.

Bu özellikleri sunan ve özellikle, kritik öneme sahip bilgileri otomatik kaydetme şansı olan iddialı bir uygulamaya ihtiyacınız varsa, bu uygulama en iyi QR kod okuyucu uygulamalar içinde yer almayı hak ediyor. Google Play’de 1 milyondan fazla yorum almış ve 4’ün üzerinde bir puana sahip olan uygulama, App Store’da ise 4,7’lik puanı ile, kullanıcıların beğenisini kazanmış QR kod tarama uygulamaları içinde bulunuyor.