in

Excel’de satır ve sütun sabitleme [Nasıl Yapılır]

Excel'de satır ve sütun sabitleme nasıl yapılır

Excel’de satır ve sütun sabitleme işlemi, büyük bir tablo üzerinde çalışırken belli parametrelere göre sıralama yaparken oldukça yararlı olabilir. Bir satır ve sütunu sabitleyip, diğer değişkenleri ona göre sıralamak farklı bakış açıları elde etmenize ve verileri çok yönlü analiz etmenize olanak tanır.

Excel’de satır ve sütun sabitleme işleminde, program size üç alternatif sunuyor:

  • En üst satırı sabitleyebilirsiniz
  • En soldaki sütunu sabitleyebilirsiniz
  • Birden çok satır ya da sütun içeren bir bölmeyi, hatta bir sütun ve satır grubunu aynı anda sabitleyebilirsiniz.

Bu işlemlerin nasıl gerçekleştileceğine bakalım.

Excel’de satır ve sütun sabitleme: Üst satırı dondurma

Excel’de, satır ve sütunları sabitleme konusunda işlem yapacağımız tablo, Excel’in standart tablolarından biri olan Envanter Listesi şablonu.

Örnek sayfada en üst satır, siz aşağı kaydırırken görülmesi iyi olabilecek verileri içerebilir. “Görünüm” sekmesine geçtikten sonra, “Bölmeleri dondur” açılır menüsüne, ardından da “Üst satırı dondur” seçeneğine tıklayın.

Sayfayı aşağı kaydırdığınızda, sabitlediğiniz üst satır üstte kalacaktır.

Bu durumu tersine çevirmek istiyorsanız, bölmelere için yeni bir işlem yapmanız yeterli. “Görünüm” sekmesinde, “Bölmeleri dondur” açılır menüsüne tıklayıp bu defa “Bölmeleri çöz”ü seçin.

Sol sütunu sabitleme

En soldaki sütun, çoğu zaman sayfaları aşağı kaydırırken ekranda tutmak isteyeceğiniz önemli bilgiler içerir. Bunu yapmak için, “Görünüm” sekmesine, ardından “Bölmeleri dondur” açılır menüsüne ve “İlk sütunu dondur”u tıklayın.

Bu işlemi yaptıktan sonra sağa kaydırdığınızda, ilk sütun yine ekranda kalacaktır. Bir kişi, ürün ya da benzeri bir önemli parametre, sütun sabitleme işleminin ardından her an görünerek, daha rahat çalışmanızı sağlayacaktır.

Sütunu çözmek için, Görünüm>Bölmeleri dondur>Bölmeleri Çöz adımlarını takip edin.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Excel’de başlık satırı nasıl oluşturulur?

Kendi satır ve sütun grubunuzu dondurma

Excel’de satır ve sütun sabitleme konusunda diğer bir seçenek, satır ya da sütun grubunu belirleyerek spesifik bir aralığı dondurmaktır. Zira bazen dondurmak istediğimiz kısım ilk satır ya da sütun olmayabilir.

Dondurmak isteyeceğiniz gerçek satır ya da sütundan önce, bir grup satır olmasına dikkat edin. Excel’de satır grubu sabitlemek için aşağıdaki adımları takip edin:

  • İlk olarak, ekranda kalmasını istediğiniz en alt satırın altındaki satırın tamamını seçin. Örneğin, beşinci satırın ekranda kalmasını istiyoruz, bu nedenle altıncı satırı seçiyoruz. Satırı seçmek için, soldaki sayıya tıklamak yeterli.
  • Daha sonra, “Görünüm” menüsüne ve ardından “Bölmeleri dondur” açılır menüsüne, son olarak ise “Bölmeleri dondur” seçeneğine tıklıyoruz.
  • Şimdi, sayfayı aşağı kaydırırken birden beşe kadar olan satırlar dondurulur. Kalın bir gri çizgi, dondurma noktasının nerede olacağını gösterir.
  • Bunun yerine, bir sütun bölmesini dondurmak için, dondurmak istediğiniz en sağdaki sütunun sağındaki sütunu seçin. Örneğin, B sütununun ekranda kalmasını istediğimiz için, C sütununu seçiyoruz.
  • Ardından Görünüm>Bölmeleri Dondur menüsünü takip ederek, “Bölmeleri Dondur” seçeneğine tıklıyoruz ve şimdi, sağa kaydırdıkça ayları gösteren ya da farklı bilgiler içeren sütun, ekranda kalacaktır.
  • Unutmayın, dondurulmuş satır ya da sütunların olduğu alanı eski haline getirmek için, Görünüm>Bölmeleri Dondur menüsü üzerinden, “Bölmeleri Çöz”e tıklamalısınız.

Sütun ve satırları aynı anda dondurma

Bir grup satır ya da sütunu nasıl donduracağımızı anlattık. Excel’de satır ve sütun sabitleme konusunda diğer bir seçenek de, satır ve sütunları aynı anda dondurmak. Örnek olarak, çalışanların işe katılımı konusunda bir Excel sayfasında, hafta içi günleri içeren 5. satırı ve ayların bulunduğu B sütununu ekranda tutmak istiyorsunuz.

Bunu yapmak için dondurmak istemediğiniz, en üstteki ve en soldaki hücre grubunu seçin. Bu örnekte, beşinci satır ve B sütununu dondurmak istiyoruz, bu nedenle C6 hücresini seçeceğiz.

Daha sonra “Görünüm” menüsüne geçin ve “Bölmeleri Dondur” açılır menüsüne giderek ardından “Bölmeleri Dondur”u tıklayın.

Şimdi, ilgili satır ve sütunları ekranda tutarken aşağı ya da sağa kaydırabilirsiniz.

Excel’de satır ve sütunları sabitleme işlemi, gördüğünüz üzere basit ve pratik bir süreç. Özellikle karmaşık e-tablolarda gezinirken, Excel’in bu fonksiyonu sizin için gerçekten yardımcı olabilir.